Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Memecoin'ler Dışında Son Bir Ayda En İyi Performans Gösteren Token FTM Oldu

Fantom'un yaklaşan Sonic yükseltmesi kripto para birimine yönelik yatırımcı ilgisini artırmış olabilir.

22 Mart 2024 16:17

Güncellenme: 22 Mart 2024 16:28

Layer-1 blok zinciri Fantom'un yerel token'ı FTM, memecoin'ler dışında piyasa değeri bakımından en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biri haline gelerek son dört haftada %190'dan fazla değer kazandı.


CoinGecko tarafından takip edilen verilere göre, FTM'nin fiyatı 40 sentten 1,16 dolara yükselerek Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Token’ın piyasa değeri 3,29 milyar dolara sıçradı ve bu da onu dünyanın en büyük 44. dijital varlığı sıralamasına yerleştirdi.


Piyasa lideri bitcoin (BTC) ise dört haftada yüzde 28 yükselirken, ikinci en büyük kripto para birimi olan ether (ETH) yaklaşık yüzde 20 arttı. 


Fantom'un işlem gerçekleştirme hızlarını artırması beklenen ve çok yakında uygulanacak olan Sonic yükseltmesi, yatırımcıların kripto para birimine yönelik ilgisini artırmış olabilir. Sonic ana ağı, bu yılın bahar döneminde mevcut ana ağ Opera'nın yerini alacak. Sonic'in test ağı geçtiğimiz yıl ekim ayında yayına girdi.


Test ağı teorik olarak 1,1 saniyelik bir süre içerisinde saniyede maksimum 2.000 işlem (TPS) gerçekleştirebiliyor. Yazının yazıldığı sırada Opera ana ağı ise saniyede 3,2 işlem gerçekleştirebiliyor.Yükseltmenin bir diğer önemli özelliği de akıllı sözleşme yürütme hızını önemli ölçüde artırmak için programlanmış Fantom Sanal Makinesi (FVM). FVM, Ethereum Sanal Makinesi'nin (EVM) kodunu kendi formatına çevirerek geliştiricilerin sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanıyor. Bu uyumluluk, popüler Ethereum tabanlı merkeziyetsiz uygulamaların Fantom'a kolayca taşınabileceği anlamına geliyor.


Kriptoya yönelik araştırmalarıyla bilinen Reflexivity Research’ün geçtiğimiz ay yayımladığı raporda şu ifadeler yer alıyor: "Fantom Sonic, Fantom ekosistemi için özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarında, blok zinciri oyunlarında, yüksek frekanslı uygulamalarda ve Nesnelerin İnterneti'nde (IoT) yeni olanakların kilidini açıyor. Geliştirilmiş ağ, DeFi platformlarının daha sorunsuz çalışmasını, daha zengin oyun deneyimlerini, mikro işlemlerin verimli bir şekilde işlenmesini ve güvenli IoT veri alışverişlerini mümkün kılıyor."


Ancak yükseltme, Fantom’un merkeziyetsiz finans ekosistemine yönelik yatırımcı ilgisini henüz canlandırabilmiş değil.


Daha Fazla Oku

    FantomFTM

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk