Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Mastercard, CBDC'lerin benimsenmesi konusunda endişeli olduklarını söyledi.

Ödeme devi, Ripple, Fireblocks ve Consensys gibi katılımcıları içeren bir CBDC Partner Programına sahip.

17 Kasım 2023 19:17

Güncellenme: 17 Kasım 2023 19:19

Mastercard'ın Asya-Pasifik bölgesi blockchain ve dijital varlıklar lideri, CNBC'ye "Müşteriler, bugünkü paranın kullanımı konusunda o kadar rahat ki, merkez bankası dijital paralarının (CBDC'ler) gerekçesi olmadığını söylüyor" açıklamasını yaptı.


Ashok Venkateshwaran, Çarşamba günü yapılan Singapur FinTech festivalinin yan etkinliklerinde "Zor olan kısım adaptasyon" dedi. "Yani eğer cüzdanınızda CBDC'ler varsa, bunu istediğiniz herhangi bir yerde harcayabiliyor olmalısınız - bugünkü nakit gibi." 


Ödeme devi, Ripple, Fireblocks ve Consensys gibi katılımcıları içeren bir CBDC Partner Programına sahip. Bu hamle, endüstri içindeki önemli oyuncular arasında çalışmaları teşvik etmek için tasarlandı, ancak teknolojiyi araştıran ülkelerin sayısı arttıkça Mastercard'ın (MA) CBDC geliştirmeleriyle daha fazla ilgilenmesini sağladı. Atlantic Council'a göre, küresel gayri safi yurt içi hasılanın %98'ini temsil eden 130 ülke, CBDC'yi araştırıyor. Mayıs 2020'de sadece 35 ülke bunu yapıyordu. Ancak şu ana kadar yalnızca 11 ülke dijital bir para birimi(CBDC) tanıttı.


"Şu anda, mevcut çabanın değerlendirilmesi zor" dedi. Gerekli altyapının oluşturulması "ülkenin çok zaman ve çaba harcamasını gerektiriyor." 


Geçen hafta Mastercard, Hong Kong'un CBDC pilot çalışmasını tamamladı ve CBDC'lerin veya tokenize edilmiş mevduatların gerçek dünya varlıklarıyla ilgili işlemler için nasıl kullanılabileceğini göstermeye odaklandı. "Pilot çalışma, aynı zamanda perakende merkez bankası dijital parası (CBDC) aracılığıyla Web3 pazarlarında sorunsuz finansman ve uzlaşma potansiyelinin Web3 piyasası içerisinde ve dışarısında da yapılabileceğini gösterdi."


Daha Fazla Oku

    mastercardcbdcBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Amitoj Singh

Amitoj Singh, CoinDesk'in Hindistan ile ilgili konulardan sorunlu ve düzenlemeler konusunda uzman muhabiridir. Daha önce CNN, Al Jazeera, Business Insider, Columbia Global Reports için yazmıştır. Daha önce, dünya çapında Hintliler için haber ağı olan NDTV'de (New Delhi Television Ltd.) Baş Sunucu ve Haber Editörüydü ve öncü haber organizasyonunda 12 yıl geçirdi. Amitoj, az miktarda Bitcoin ve Ether'e sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk