Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Makroekonomik Veriler Hassasiyetini Artırıyor, Piyasalarda Yukarı Yönlü Hareketliliğe Devam

Kripto piyasası için yemyeşil bir gün daha. Bitcoin psikolojik eşik 20 bin doların üzerinde işlem görüyor.

5 Ekim 2022 10:02

Güncellenme: 5 Ekim 2022 10:06

Geçtiğimiz ay birkaç defa 20 bin dolar seviyesini zorlayan Bitcoin bu hafta iki gün üst üste yükseliş trendi yakalamış durumda: Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli parası düne kıyasla yüzde 2,1’lik değer kazanarak 20 bin 216 dolardan işlem görüyor.


Piyasadaki yukarı yönlü hareketlilik diğer büyük kripto paralarda da kendini gösteriyor. Blokzincirinde madenciliği bitiren ve çok daha çevreci bir konsensusa, proof-of-stake’e geçiş yaparak bazı trader’lar/yatırımcılar nezdinde fiyatında ralli beklentisi doğuran Ethereum hevesleri kursakta bırakmış, aksine değer bile kaybetmişti. Piyasadaki yeşil görünümün bu sefer Ethereum’un fiyatında pozitif etki yaptığı görülüyor: İşlem hacmi bakımından dünyanın en değerli ikinci kripto parası düne kıyasla yüzde 1,25’lik değer kazanarak 1,356 dolardan işlem görüyor.


XRP yüzde 6,85, Binance Coin (BNB) yüzde 2,51 ve Cardano da yüzde 1’lik artış kaydetmiş durumda.


Neredeyse geçtiğimiz yılın başından beri kripto piyasasının hisse senedi piyasalarıyla pozitif bir korelasyonda ilerlediği artık herkesin malumu: Makroekonomik gelişmelerden fiyatlanan kripto piyasası, teknoloji borsalarının performansıyla büyük ölçüde paralel ilerliyor. NASDAQ dünü yüzde 3,3’lük, S&P 500 yüzde 3,1’lik, Dow Jones ise yüzde 2,8’lik artışla kapamış durumda.


Hem hisse senedi hem de kripto piyasasını bir nebze olsa da rahatlatan ve yukarı yönlü ivmeye sürükleyen gelişmelerin başındaysa ABD Çalışma Bakanlığı’ndan gelen iş olanakları ve iş gücü devri (JOLTS) anketinden gelen olumlu sonuçlar olabilir. Ağustos ayına kıyasla düşük gelen anket sonuçları, Fed’in faiz silahının ekonomiyi yavaşlattığına dair pozitif bir sinyal olarak algılanıyor.


"Piyasaların veri hassasiyetinin yüksek seyretmesi olası"


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük yayımladığı bültende, “piyasalarda resesyon endişesi yüksek seyretse de büyük ölçekli faiz artırımlarının yerini daha ılımlı adımlara bırakabileceğine dair beklentilerin güç kazanması varlık fiyatlarının iyimser bir zeminde hareket etmesini sağlıyor” ifadeleri yer alıyor: “Bu beklentileri destekleyen ana unsur ise imalat rakamları başta olmak üzere verilerin ortaya koyduğu tablonun resesyon ihtimalinin giderek arttığına işaret etmesi. Dün Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentisinin altında yaptığı faiz artırımı da bu açıdan önemliydi. Zayıf veriler faiz artırımlarının hız kesebileceğine yönelik beklentilerin kuvvetlenmesini sağlayabileceği için piyasaların veri hassasiyetinin yüksek seyretmesi olası görünüyor. Bu kapsamda hizmet sektörünün ABD ekonomisi içindeki payı göz önünde bulundurulduğunda bugün açıklanacak ISM hizmet endeksinin ortaya koyacağı sonuç Fed’in faiz artırımı patikasına dair beklentilerin biraz daha şekillenmesi açısından oldukça önemli. Ayrıca aralarında güçlü bir bağ olmasa da Cuma günkü istihdam verileri öncesinde ADP özel sektör istihdam rakamları da yakından izlenecektir.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk