Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Makroekonomik Belirsizlikler Kripto Piyasasını Kırmızıya Çevirdi

Fed Başkanı’nın geçen Cuma günkü faiz artırımını destekleyici açıklamalarının ardından Bitcoin 20 bin doların altına geriledi.

29 Ağustos 2022 09:42

Güncellenme: 29 Ağustos 2022 09:52

Dünyanın piyasa değeri bakımından en büyük kripto parası hafta sonundaki keskin düşüşün ardından 19 bin 823 dolara geriledi.


Birleşme’yi bekleyen Ethereum’da da benzer bir düşüş söz konusu: Son 24 saatte yüzde 2,81’lik gerileme yaşayan Ethereum şu anda 1,454 dolardan işlem görüyor.


CoinDesk’e konuşan kripto varlık yönetim şirketi BitBull Capital analisti Joe DiPasquale, “Makroekonomik belirsizlikler Bitcoin’in fiyatında etkili olmaya devam ediyor. Kişisel tüketim harcamaları endeksinden gelen olumsuz verilere ve Fed Başkanı’nın sıkı para politikasında değişikliğe gitmeyeceklerine dair verdiği mesajlara piyasa ters tepki verdi ve şu anda da Bitcoin’in 20 bin dolar bandında tutunmaya çalıştığını görüyoruz.”


DiPasquale’in üzerinde durduğu kişisel tüketim harcamaları endeksi, enflasyonun seyrini gösteren indikatörlerden biri. ABD Ticaret Bakanlığı’nın Cuma günü açıkladığı verilere göre, ABD’de kişisel gelirler Temmuz’da bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 arttı. Haziran ayında yüzde 0,7’lik artış gösteren endekse dair Temmuz piyasa beklentisiyse 0,6’ydı. Neredeyse hiç artış göstermeyen tüketici verileri enflasyonun bir göstergesiyken bu durum, piyasalarda faiz artırımı endişesine yol açıyor.


Son 24 saatte en çok kaybettiren kripto para yüzde 12’lik düşüşle Alpaca Finance (ALPACA) olurken, batık kredi şirketi Voyager Token (VGX) yüzde 11,55, Avalanche (AVAX) yüzde 10,38, Chiliz (CHZ) yüzde 8,40, Cosmos (ATOM) yüzde 7,45 ve son olarak Ethereum Classic (ETC) yüzde 6,57’lik sert düşüşler yaşadılar.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BlackRock CEO’su Larry Fink: “Bitcoin Meşru Bir Finansal Araç”

16 Temmuz 2024 10:01

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk