Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Maker, USDC Etkisini Azaltmaya Çalışıyor

Bu gelişme aslında stabil coin'ler gibi merkezi kripto ürünlerinden uzaklaşmanın bir parçası.

14 Eylül 2022 15:53

Güncellenme: 14 Eylül 2022 23:55

Dünyanın en büyük merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulaması olan kripto borç verme platformu Maker, bu hafta staked ether (stETH) borç sınırını iki katına çıkardı. USD coin'ini (USDC) çıkaran Centre'ın yaptırımlı kripto aracı Tornado Cash ile bağlantılı 38 adresi kara listeye almasından sonra merkezi stabil coin'lere olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.


USDC'de kilitli olan tüm varlıkların %34'ünden fazlası Maker'da kilitlendi ve tokenlar, Maker'ın dolara peglenmiş olan yerel merkeziyetsiz stabil coin'i DAI'yi destekleyen en büyük teminat kaynağıdır. Tavanı 200 milyon dolara çıkarma teklifinin onaylanması ile DAI'ye karşı daha fazla stETH yatırılmasına izin verilmesi USDC'nin etkisini oldukça azaltıyor.


USDC'nin sistemdeki bu rolü, piyasa gözlemcileri arasında DAI için eleştirilere yol açtı. ShapeShift'in kurucusu Erik Vorhees, Maker'ın "USDC teminatını derhal gevşetmeye" başlaması için açıkça çağrıda bulundu.


Maker kurucusu Rune Christensen, Ağustos ayında bir CoinDesk TV röportajında. "Merkezi stabil coin'ler ile DAI gibi izinsiz ve sansürsüz olmak isteyen projeler arasında doğal bir gerilim var" dedi. USDC'ye yaslanma kararı, Maker'ın büyümesine ve kolay bir kullanıcı deneyimine odaklanmasına izin Verdi.


Daistats'tan gelen verilere göre tavanın yükseltilmesinden sonra yaklaşık 49 milyon dolar değerinde stETH geldi. Staked ether, staking hizmeti olan Lido'da etheri kilitleyen ve karşılığında stETH tokenlerini alan kullanıcılara sağlanan bir token’dır. Veriler, 245,377'den fazla stETH'in (toplam değeri 8.4 milyar dolar) Maker'da kilitli olduğunu gösteriyor. 


stETH için mevcut borca eklenen borç (stability fee) oranı %0 olduğundan dolayı kullanıcılar Maker'a ücret ödemek zorunda değillerdir. Bu da aslında kullanıcılar için "ücretsiz dai" yaratıyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk