Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Madencilerin Gelir Artışı Büyük Boğa Koşusunun İşareti

Ücretlerden elde edilen madenci gelirinin iki yıllık Z puanı, uzun bir aradan sonra pozitife dönerek yeni uyum dalgalarının sinyalini verdi. Geçmişte bu durum, büyük boğa koşularının başlangıçlarına işaret etmişti.

23 Mart 2023 15:36

Güncellenme: 23 Mart 2023 18:01

Madencilerin işlem ücretlerinden kazandıkları gelirler arttıkça, Bitcoin'in (BTC) bu yıl şimdiye kadarki yüzde 60'lık artışı, yükseliş yolundaki yalnızca ilk dönüm noktası olabilir.


Glassnode veri kaynağına göre, yüksek ve düşük işlem ücreti sisteminin zamanlarını belirleme adına bir gösterge olan ücretlerden elde edilen madenci geliri için iki yıllık Z puanı, 2021 ortasından beri ilk kez pozitife döndü.


Pozitife dönüş, madencilerin işlem ücretlerindeki gelirlerinin, artan ağ talebinin bir işareti olarak iki yıllık ortalamadan daha yüksek olduğunu ileri sürüyor. Daha önce, yüksek ücret sistemine dönüş, büyük boğa koşularının başlangıcıyla aynı zamana denk gelmişti.


Glassnode'un önemli analisti James Check haftalık piyasa güncellemesinde, "Ordinals and Inscriptions'tan gelen yeni bir taleple desteklenen, madencilerin ücretlerden elde ettiği gelirin 2 yıllık Z puanı, pozitife döndü" dedi.


Check, "Yüksek ücret baskısı, blok alanına artan taleple açıklanan yeni uyum dalgalarıyla kesişen, daha olumlu piyasaların ortak bir habercisi" diye ekledi.Z puanı, iki yıllık ortalama ücret gelirinden standart sapmaların sayısını ölçer. Z puanı genellikle pozitif olur; boğa koşuları sırasında artış gösterir ve ayı koşuları sırasında ise negatiftir.


Bitcoin madencileri, BTC’yle verilen ödüller karşılığında blok zincirine veya dağıtık deftere yeni işlemleri eklemek ve doğrulamak için karmaşık algoritmik bulmacaları çözer. Madenciler ayrıca, işlem ücretlerinin bir kısmını alırlar.


Ücretler, işlem boyutunun ve ağ hacimlerinin (ağın yoğunluğuna göre) bir işlevidir. İşlemler, 1 MB'a kadar veri depolayarak bloklar şeklinde işlenir. Bu sebeple, etkinlikte ani bir artış genelde ağ tıkanıklığına neden olur ve işlemler doğrulanmayı bekler. Bu durumda madenciler önce daha yüksek ücretli işlemlere yönelir. Yani, bir kullanıcı ne kadar çok ücret teklif ederse, işlemleri o kadar hızlı doğrulanır.


Ağ, kullanıcıların dijital sanata atıfları Bitcoin blok zincirindeki küçük işlemlere yazabilmelerini sağlayan Ordinals protokolünün Ocak ayındaki açılışından bu yana faal etkinlik görüyor.


Bitcoin ağındaki günlük işlem sayısının haftalık ortalaması bu yıl yüzde 28 artış gösterdi ve iki yılın en yüksek seviyesi olan 333 bine ulaştı.


Check, "Madenciler, toplam gelirlerinin günde 22,6 milyon dolara çıktığı bu süreçten tabi ki en çok yararlananlar. Bu hafta madenci gelirleri, Haziran 2022'den itibaren en yüksek seviyesine çıkarak bariz şekilde yıllık ortalamanın üstüne çıktı” dedi ve bunun genellikle "daha olumlu bir piyasaya geçişe” işaret ettiğini de ekledi.


Daha Fazla Oku

    Z puanıbtcFeesOrdinals

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk