Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Madenciler Ellerindeki Bitcoin’leri Satmaya Devam Ediyor

“Madenciler hem kârlılık düşüşü hem de enerji fiyatlarının artışı sebebiyle satış yönlü hareket ediyor”

4 Temmuz 2022 12:26

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:14

Kripto piyasasındaki uzun süren depremin ardından gelen zincir üstü verileri, aktif ve yeni kullanıcı sayılarında bir gelişme olmadığını gösteriyor.


“Para girişleri sınırlı ve halen daha ellerindeki Bitcoin’leri satan bir madenci grubu var. Güçlü dolar ve zayıf piyasa değerlemeleri bizlere kripto paraların bir süre daha rölantide kalabileceğini söylüyor” diye konuşan Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, yatırımcı tarafında olumlu sayılabilecek gelişmeleri de aktarıyor: “Ancak yatırımcı tarafı kripto paralara belki de ‘yoğun bakımda’ yaklaşımıyla ele alsa da Bank of International Settlement (BIS) aldığı kararla bankaların Bitcoin dahil olmak üzere dijital para birimi rezervlerinde %1’ine kadar sahip olmasına izin veriyor. Uygulamaya dönmesi ve ilerde bu yönde gelebilecek bankalardan açıklamalar sektörü hareketlendirecektir. Fakat güncel durum halen daha algının zayıf olduğu yönünde.”


Bitcoin’in kısa vadede yönsüz görüntüsünü aslında alçalan trendin devamı niteliğinde olduğunu anlatan Süllü, “Alıcılar o kadar zayıf davrandılar ki 19 bin 600 dolar seviyesine dahi tepki yapmakta zorlandı. Tekrar 19.600$ seviyesi kırılamazsa dönüşte aşağı yönlü satış işlemi stratejisi sunabilir. 18 bin 700 dolar destek noktamız 19 bin 600-19 bin 800 dolar ise direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor” diye konuşuyor.


Futurance & Fexobit Hazine ve Araştırma Müdürü Sercan Yıldırım ise Glassnode’dan gelen verileri yorumluyor: “Spot satın alma balinaları (1K BTC'nin üzerinde cüzdanlar) BTC'yi dikkate değer bir hızla biriktiriyor. BTC'nin fiyatlarındaki baskının bir nedeni ise madencilerin ellerindeki rezervlerin satışı oldu. Madenciler hem kârlılık düşüşü hem de enerji fiyatlarının artışı sebebiyle satış yönlü hareket ediyor.”


Son 48 saat içinde kripto piyasasında neler yaşandı? 

  • Orta Afrika Cumhuriyeti yasal dijital para birimini çıkardı. Sango Coin olarak adlandırılan coin ülkenin altyapısında ve planlanan bir metaverse projesinde kullanılacak.

  • Meksika federal kongresi senatörü Indira Kempis, kabul edilirse Bitcoin'i ülkede yasal ihale haline getirecek ve Meksika'nın para yasasında çerçevelenecek bir yasa tasarısı önerdi.

  • ABD’nin ikinci en büyük elektrik enerjisi şirketi Duke Energy, Bitcoin madenciliği üzerinde çalıştığını açıkladı.

  • Kuveyt merkezli Warba Bank, Decentraland ve Sandbox metaverse'deki varlığını duyurdu.

  • CTech raporlarına göre Celsius Network yaklaşık 150 çalışanını işten çıkardı.

  • Bored Ape Yacht Club’ın NFT koleksiyonu tüm zamanların satışlarında 2,3 milyar doları aştı.

  • Ethereum transfer ücreti 2 Temmuz 2022'de 19 ayın en düşük seviyesi olan 1,67 dolara geriledi.

  • NFT aylık satışları Haziran 2022'de 11 ayın en düşük seviyesi olan 849 milyon dolara düştü.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Chainbase, Omnichain Veri Ağını Büyütmek için 15 Milyon Dolar Topladı

19 Temmuz 2024 13:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk