Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Madenci Maliyetlerine Yaklaşan Bitcoin Yükselemiyor

Kötü haberlerle sarsılan piyasadaki düşüş Bitcoin’in değerini madencilik maliyetinin altına sürüklüyor

17 Haziran 2022 15:51

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:26

Fed’in Çarşamba günkü 75 puanlık faiz artışı sonrası yön arayışında olan kripto piyasasının toplam değeri 903 milyar dolara gerilemiş durumda. Üstelik para çekme ve ödeme işlemlerini “geçici” olarak durduran kripto kredi şirketlerinden ardı ardına gelen olumsuz haberler, piyasayı derinden etkiliyor.


“LUNA vakası sonrası piyasadan çoğu kişi küserek ya da para kaybıyla ayrıldı. Mevcut durumda 20 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışan Bitcoin ve 903 milyar dolarlık piyasanın yükselebilmesi için fon girişlerin ihtiyacımız var” diye konuşan Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, ekliyor: “Ancak zincir üstü verilerde stablecoin girişleri çok cılız ve yatırımcıların kripto para alma iştahında olmadığını gösteriyor. Bunlara ek olarak HODL hesaplarına girişler de yavaşladı, bu durum bizlere düşen fiyatların alım iştahı yaratmadığını anlatıyor.”


Süllü, “Bu zamana kadar konuya hep talep yönlü yaklaşmıştık fakat 20 bin dolar seviyelerine kadar düşen Bitcoin’de bu fiyat seviyelerinde madencileri konuşmak gerekir” diyor ve devam ediyor: “Teorik olarak ortalama madenci maliyetleri 18 bin 500-19 bin dolar civarında bulunuyor. Fiyatların gerilemesi madencileri zarar ettirebilir ve azalan üretim daha da azalabilir. Bu hafta borsalara 2018’den bu yana ilk kez 60 bin civarı BTC gönderimi yapıldı. En son 2018 krizinde piyasa bu kadar panikledi. Madencilerin yoğun satışları devam ettiği için yükseliş yakın zamanda zor gözüküyor.”


Futurance Hazine ve Araştırma Müdürü Sercan Yıldırım ise “Orta vadede Ayı Piyasası’nın Bitcoin ve Ethereum üzerinde en net hissedildiği son iki haftayı yaşamakta olduğumuzu söyleyebiliriz” diye konuşuyor ve ekliyor: “Bitcoin’in zincir üstü metriklerine göre MVR Z-score piyasa değerinin altına fiyatlanma gösteriyor. Aşırı alım bölgesine artık geldiğini söyleyebiliriz ve bu hafta vurguladığımız gibi ufak adımlarda ‘buy the dip’ alımları gelmesi beklenebilir.”


Kendi ekosistemine sahip kripto ekosisteminde piyasa değerleriyle yer alan ve bunu korumaya çalışan projelerin, düşüşten ayrı olarak yükselişleriyle ayrışma göstereceğini belirten Yıldırım, Coinmarketcap verilerine göre SOL, TRX, Doge son 24 saatte %10’dan fazla yükseliş gösterdiğini hatırlatıyor. Memes token’lerden BabyDoge ise NOWPayments ve Switchhere platformlarında ödeme aracı olarak kullanılacağının açıklanmasının ardından yükseliş potasına girmiş durumda.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 57 Bin Dolar Seviyesine Geri Dönüyor

9 Temmuz 2024 15:44

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk