Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kuzey Koreli Hackerler ABD'nin Siber Güvenliğine Meydan Okuyor

Kuzey Koreli Hacker Grubu ABD Siber Güvenlik Duvarını Aşarak ETH Aklamayı Sürdürüyor

18 Nisan 2022 11:02

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 11:04

Mart ayında 600 milyon dolarlık kripto hack işlemine bağlı olduğu iddia edilen bir Kuzey Kore Ethereum cüzdanı, ABD yaptırımlarına meydan okurcasına, Cuma günü çalınan ETH'sini aklamayı sürdürdü. 


ABD'li yetkililerin Kuzey Kore'nin  Lazarus hacker grubu tarafından kontrol edildiğini iddia ettiği kara listedeki adres, federal yetkililerin yaptırım veritabanında görülmesinden bir gün sonra aklama işlemini yapanlara 2.915 ETH (yaklaşık 8.8 milyon dolar) gönderdi. 


 Onaylanmamış yeni bir cüzdanda bir süre tutulan kripto para daha sonra Tornado Cash'ten hızla geçti. Konuyla ilgili olarak bir izleme uzmanının CoinDesk'e yaptığı açıklamaya göre, korsanlar Ronin Köprüsü'nü 600 milyon doların üzerinde hacklemelerinin ardından Tornado Cash'e, bir seferde yaklaşık 10 milyon dolar gönderiyorlar. 


 İzleme şirketi Elliptic , Perşembe günü yaptığı açıklamada Ronin bilgisayar korsanlarının Tornado Cash aracılığıyla 80 milyon dolar akladığını tahmin ettiklerini açıklarken Cuma sabahı yapılan işlemler muhtemelen bu tutara en az 8 milyon dolar daha eklemiş oldu.  Lazarus'un bu aklama işlemini daha ne kadar süreyle başaracağı ise belli değil.


Açık Kitap

Ethereum'un şeffaf işlem defteri, aslında bir kumarı da ortaya koyuyor.


Son 10 gün boyunca, “Ronin Bridge Exploit” adresi, Tornado Cash aracılığıyla kaydedilmek üzere aracı cüzdanlara milyonlarca dolar tutarında ETH yığınları gönderdi. 


Bu sabahki işlemlerin ardından kısa bir süre sonra Tornado Cash,yayımladığı twitter iletisinde OFAC onaylı adreslerin dapp'e erişmesini engellemek için Chainalysis'ten bir veri akışı kullandığını duyurdu.


Oracle entegrasyonunun ne zaman yayına girdiği CoinDesk tarafından henüz doğrulanamazken her iki durumda da, tecrübeli kullanıcıların merkezi olmayan bu hizmeti destekleyen akıllı sözleşmelerle hala etkileşime içine girebilmeleri söz konusu. Birincil cüzdan, Tornado Crash’in tweetinden bu yana Tornado Cash aracılığıyla fon taşıma girişiminde bulunmazken onaylanmış cüzdanın operatörleri ise günde sadece bir kez para gönderiyor görünüyorlar.


Her iki durumda da Lazarus'un aklanması konusunda bir şey değişmeyecek. Chainalysis, dün, kullanımı ücretsiz oracle hizmetine korsanların kullandığı aracı adreslerini değil, onaylı bir cüzdan olan “Ronin Bridge Exploit” adresini eklediğini açıkladı.


Chainalysis temsilcisi, şirketin ücretli ürünleri aracılığıyla daha kapsamlı uyumluluk araçları sağladığını söylerken Tornado Cash'e yakın kaynaklar konuyla ilgili soruları yanıtlamadılar.Tornado Cash kurucularından bir kişi ise Cuma günkü tweetinde Chainalysis'in ücretli teklif hakkında kendisine geri dönmediğini söyledi.


ABD Hazine Bakanlığı ise cüzdanın Perşembe günü Lazarus Grubu ile bağlantılı olduğunu açıklarken FBI açıklamasında ise “Soruşturma sonunda DPRK ile ilişkili siber aktörlerLazarus Group ve APT38'in 29 Mart'ta bildirilen 620 milyon dolarlık Ethereum hırsızlığından sorumlu olduğunu doğruladık” ifadeleri kullanıldı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk