Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kurumlar Shapella Yükseltmesi Sonrası Ether’e Akın Ediyor

Chicago Ticaret Borsası vadeli işlemlerine karşı artan açık pozisyonlar, 2022 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu da kurumsal yatırımcıların kripto pazarına akın ettiğini gösteriyor.

19 Nisan 2023 14:23

Güncellenme: 19 Nisan 2023 15:06

Ethereum, 12 Nisan’da Shanghai yükseltmesi olarak da bilinen Shapella hard fork’unu başarıyla gerçekleştirdi. Kilitli coin’lerin istenildiği zaman çekilmesine izin vererek blok zincirinin yerel token’ı olan ether’in (ETH) stake edilme riskini azalttı. Aynı zamanda bu önemli gelişme, piyasa değerine göre ikinci en önemli kripto paraya olan kurumsal ilgiyi artırdı.

Resmi verilere göre, 10 Nisan’dan bu yana Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören aktif veya açık ether vadeli işlem sözleşmelerinin sayısı yüzde 39 artarak 633 milyon dolara yükseldi. Coinglass verilerine göre, irsaliye, cuma günü 675 milyon dolarla 12 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Her sözleşmenin değeri 50 ETH ve 1 ether başına ABD doları cinsinden kote ediliyor.

Kripto trader’ı ve Folkvang Trading’in eski CIO’su Jeff Anderson, gelişmeyle alakalı “CME’nin pazar payı, kurumların kripto yerel borsalarındaki teminatlarının altında yatan kredi maruziyetlerini değerlendirmek zorunda kalmasıyla yükselişe geçti. Shapella’nın doğurduğu bu sonucun 12 ayın en yüksek seviyesinde açık pozisyon görmesi ise bunu doğruladı.” ifadelerini kullandı.

Fiyat artışının yanı sıra açık faizdeki artış, piyasaya yeni para girişleri olduğunu gösterir ve yükseliş eğilimini doğrular. CoinDesk’in verilerine göre, ether’in fiyatı Shapella hard fork’undan bu yana yüzde 8 artmış durumda.

K33 Research analisti Vetle Lunde ise açık faize atıfta bulunarak şunları söylüyor: “ETH kendi içerisinde akışlar yaşıyor. BTC açık pozisyonları, 10 Nisan’dan bu yana yüzde 1,5 düşerken ETH açık pozisyonları aynı dönemde yüzde 38,7 artış gösterdi.”

Vadeli işlemler ve spot piyasalardaki fark büyümeye devam ederken yıllık hesaplanan üç aylık prim iki katına yükselerek yüzde 4’ün üzerine çıktı. Yükselen açık faiz ve genişleyen bazın birleşimi, kaldıracın boğa tarafına tahsis edildiğini gösteriyor.

Diğer borsalardaki faaliyetler de Shapella’dan sonra hız kazandı ve bu durum, şu anda piyasaya akın edenlerin sadece kurumlar olmadığını kanıtladı.Coinglass verilerine göre, CME hariç global ETH vadeli işlem açık faizi neredeyse yüzde 22 artarak 6,63 milyar dolara yükseldi. Deribit’te listelenen ETH vadeli işlemlerine olan açık pozisyon yüzde 30 artarak 750 milyon dolara yükseldi. Böylece, Mayıs 2021’deki rekor seviye olan 778,6 milyon dolardan bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldı.


Daha Fazla Oku

    EtherETHshapella

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası OKX, Hong Kong Lisans Başvurusunu Geri Çekti

24 Mayıs 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk