Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Kritik Makroekonomik Veriler Başrol Oynarken, Kriptoda Yatay Seyir Hakim

Perşembe günü açıklanan ABD ekonomisine ilişkin kritik makroekonomik veriler beklentilerin üzerinde olumlu gelirken bu, ABD Merkez Bankası’nın faizleri artırarak ekonomiyi soğutma politikasıyla tezatlık oluşturuyor.

23 Aralık 2022 10:47

Güncellenme: 23 Aralık 2022 11:13

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 2022 yılı üçüncü çeyrek (Temmuz ila Eylül ayları arasındaki dönem) Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sı yüzde 3,2’lik artış gösterdi. Beklentiyse yüzde 2,9’du.


Uygulanan sıkı para politikalarıyla negatif korelasyon gösteren bir diğer veriyse işsizlik maaşı başvuruları. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre Aralık’ın ikinci haftası itibarıyla 216 bine yükselirken, beklentiyse 222 bindi.


“İyi ve kötü haber ikilemi” olarak açıklanabilecek bu durum ise hisse senedi piyasalarına olumsuz yansıyor: Teknoloji borsası Nasdaq dünkü kazançlarını geri vererek yüzde 2,18’lik düşüş kaydederken, Dow Jones yüzde 1,05, S&P 500 ise yüzde 1,45’lik değer kaybetmiş durumda.


Hisse senedi piyasalarındaki aşağı yönlü hareketliliğin kripto piyasası üzerindeki etkisiyse şimdilik sınırlı gerçekleşiyor. Düne kıyasla yüzde 0,26’lık artış gösteren piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin 16 bin 846 dolardan işlem görüyor.


Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum’da da yatay bir seyir söz konusu: Dünden beri yüzde 0,92’lik artış gösteren Ethereum 1,222 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değeri büyük diğer kripto paralarda da benzer bir performans var: Binance Coin (BNB) yüzde 0,49 ve XRP ise yüzde 1,18’lik artış göstermiş vaziyette.

Diğer büyük kripto paralar arasında yükselişiyle dikkatleri üzerine çeken Dogecoin’in ise yüzde 6,7’lik çıkış yakaladığı görülüyor.


"PCE endeksinin geri çekilme ihtimali oldukça yüksek"


ABD üçüncü çeyrek GSYH rakamının ardından bugün TSİ 16.30’da açıklanacak ve Fed’in de yakından takip ettiği PCE endeksi piyasaların gündeminde olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yollanan günlük analizde, “Hatırlanacağı gibi son açıklanan TÜFE rakamı yüzde 7,7’den yüzde 7,1’e gerilemişti. İki verinin ağırlıklı olarak aynı patikayı takip ettiğini düşünürsek PCE endeksinin de geri çekilme ihtimali oldukça yüksek. Bu noktada piyasa beklentisi manşet rakamın yüzde 6,0’dan yüzde 5,5’e, çekirdek rakamın ise yüzde 5,0’ten yüzde 4,6’ya gerileyeceği yönünde. Fed’in 2023 için faiz beklentisini yukarı revize ettiğini göz önünde bulundurursak tam tersi bir senaryo da geçerli olmakla birlikte enflasyonun beklentileri aşması durumunda bunun risk iştahına negatif yansıması beklenebilir” ifadeleri yer alıyor.


Son 24 saatin en çok kaybettiren kripto parası yüzde 5,29’luk düşüşüyle Mirror Protocol (MIR) olurken, Fetch.ai (FET) yüzde 5,16’lık, Numeraire (NMR) yüzde 4,72’lik, Ren (REN) yüzde 4,14’lük ve Serum (SRM) ise yüzde 3,78’lik değer kaybetmiş durumda.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk