Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kriptoyu Faiz mi Yoksa Enflasyon mu Etkiliyor?

KuCoin Türkiye Ülke Müdürü Mete Umut Elmas merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek adına başvurdukları faiz silahıyla sirkülasyondaki paraya ‘evine dön’ çağrısının yapıldığını söylüyor

6 Ekim 2022 18:10

Güncellenme: 6 Ekim 2022 18:12

Hisse senedi piyasalarıyla kripto piyasası arasındaki pozitif korelasyon gün geçtikçe daha da derinleşiyor. Küresel ekonomilerin enflasyonu dizginleme çabaları neticesinde dünyanın en büyük merkez bankaları faiz silahını kullanmaktan çekinmiyor. Ekonomiyi soğutma çabalarının başta kripto varlıklar olmak üzere risk iştahını kestiğini söylemek rahatlıkla mümkün. Peki bu konjonktürde enflasyon ve kripto para ilişkisini nasıl okumak gerekiyor?


Seyşeller merkezli kripto para borsası KuCoin’in Türkiye Ülke Müdürü Mete Umut Elmas, kripto paraları doğrudan etkileyen ana unsurun enflasyon olduğunu söylemekten kaçınıyor. “Burada kripto para piyasalarını etkileyen temel dinamik aslında enflasyon verisinin faiz politikaları üzerinde beklentilere sebep olması” diye konuşan Elmas, devam ediyor: “Enflasyonun beklentilerden daha yüksek gelmesi merkez bankalarının daraltıcı para politikaları uygulayabileceği veya söylemlerini şahinleştirebileceği beklentisi yaratıyor. Beklentilerin altında gerçekleşen enflasyon verisi ise para politikalarında daha ılımlı bir söylemin ve tutumun oluşacağına yönelik yeni bir beklentiye sebep oluyor. Yani esasında burada kripto paraları etkileyen en önemli dinamik, en popüler para politikası aracı faiz.”


Enflasyonla mücadele etmek için daraltıcı politikalar uygulayan merkez bankalarının en güçlü silahı faiz artırımı olduğunu hatırlatan Elmas, “Bu artırımlar da neredeyse sıfır riskli cazip fırsatlar sunduğu için, parayı riskli varlıkları terk ederek ‘evine’ dönmeye çağırıyor. Bunun sonucunda gösterge olarak tahvil faizleri yükselirken hisseler ve kripto paralarda da düşüş gerçekleşebiliyor. Çünkü piyasada risk iştahıyla farklı enstrümanlara yönelen para daha güvenli ve risksiz alternatiflere akıyor. Enflasyonun beklentilerin altında kaldığı bir senaryoda ise merkez bankalarının para politikalarında daha ılımlı ve daha güvercin olması bekleniyor. Tabii buradaki ılımlı söylem zaman zaman faiz indirimi olabileceği gibi zaman zaman da faiz artırım hızının azalması olabiliyor. Bunun da çoğunlukla kripto para piyasalarına pozitif yansıdığını görüyoruz” diye konuşuyor.


Bitcoin’i altınla eş değer tutmak doğru mu?


Elmas’ın üzerinde durduğu bir diğer konuysa piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin ile altın fiyatları arasındaki korelasyon. “Yalnızca arz/talep denklemi üzerinden incelediğimizde Bitcoin ve altının şu ana kadar benzer eğriler çizdiği ve yakın gelecekte de bu benzerliği sürdüreceği öngörüsü yanlış olmaz” diye konuşan Elmas, ekliyor: “Ancak bu noktada Bitcoin’in dijital altın olduğunu söylemek odaklanılması gereken asıl hususların gözden kaçırılmasına ve diğer kripto paraların da geleneksel piyasalardaki ürün ve enstrümanlarla karşılaştırılmasına sebep oluyor. Bu durum da büyük resimde yanlış değerlendirmeleri de beraberinde getirebiliyor. Çünkü kripto paralar arka planında başta blokzincir olmak üzere hayatın farklı alanlarında henüz kullanılmaya başlayan teknolojilere sahip dijital varlıklardır ve asıl değer önerileri bu teknolojileri kullanım başarıları üzerinden gelir. Aynı zamanda bu varlıkların temelinde bir felsefe de yatıyor. O yüzden Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paraları getirdiği yenilikler, teknolojiler ve çeşitlenen kullanım alanlarıyla değerlendirmek uzun vadede daha doğru bir perspektif sunacaktır.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk