Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kriptonun İlk Çeyrek Karnesi Belli Oldu

Bitcoin, ilk çeyrekte %50’lik artış gören ve mart ayında 4 bin değerini geri kazanmayı başaran ether'den de iyi performans gösterdi.

5 Nisan 2024 15:28

Güncellenme: 13 Nisan 2024 23:59

Nisan ayının başlamasıyla yılın ilk çeyreği geride kaldı. 2024’ün ilk çeyreğinde varlık piyasalarındaki performans değerlendirmeleri de netleşmeye başladı. Yılın başındaki fiyatla 28 Marttaki fiyat arasında yapılan kıyaslamalar, dünyanın piyasa değeri açısından en büyük kripto para biriminin 28 Mart itibarıyla ilk çeyrekte %65 değer kazandığını ortaya koydu. 


Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Çeyreklik sonuçlara bakıldığında, görece parlak bir çeyrek geçirmiş olsa dahi S&P 500 %10, teknoloji hissesi ağırlıklı Nasdaq Bileşik endeksi ise %9,11 kazandırdı. Bitcoin, ilk çeyrekte %50lik artış gören ve mart ayında 4 bin değerini geri kazanmayı başaran ether'den de iyi performans gösterdi” dedi.


2013ten bu yana en iyi dördüncü ilk çeyrek 

Bitcoinin performansına yönelik tarihsel veriler de ilk çeyreğin sona erişiyle gündeme geldi. 2013te alım satımına başlanmasıyla %530un üzerinde değer kazanan Bitcoinin önceki iyi çeyreklerini %101'lik artışla 2021'de ve %71'lik artışla 2023'te kaydettiği görüldü. Dünyanın en değerli kripto para biriminin bu yılki karnesinin oldukça iyi göründüğüne dikkat çeken Kafkas Sönmez, Bitcoinin 2013ten bu yana tüm çeyreklik kazanımlarını değerlendirdiğimizde, 2024’ün ilk üç ayının kripto para biriminin 2013ten bu yana en iyi dördüncü ilk çeyrek performansı olduğunu görüyoruz. Spot Bitcoin ETF, artan regülasyonlar, yarılanma belirsizliği, ether ETF tartışmaları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun baskıları ve küresel çapta yüksek enflasyon gibi faktörlerle birlikte düşünüldüğünde bu performansın oldukça iyi olduğu söylenebiliyor” ifadelerini kullandı.


Bitcoinde nisanın teması volatilite

Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu yenilese de ikinci çeyreğin bitcoin için talihsiz başladığını da hatırlatan Kafkas Sönmez, Nisanın ilk günlerinde bitcoin 70 bin üzerindeki seviyelerinden bir anda 65 bine kadar çekildi. %5i aşan değer kaybı, ether'de de %7lik bir kayba yol açtı. Bu kayıpların en önemli sebeplerinden biri spot bitcoin ETFlerdeki istikrarsızlık ve rekor net girişlerdeki yavaşlama. Ancak bir yandan da ABDden gelen güçlü ekonomik veriler ABD merkez bankası Fedin haziranda faiz indirimlerine başlayacağı yönündeki umutları azaltıyor. ABDde hazine tahvilleri yükseldikçe, yatırımcılar da çeyreklik portföy düzenlemelerinde bu gelişmeleri dikkate alıyor. Güçlü kalan ABD ekonomisi kripto para fiyatlarına doğrudan yansıyor, zira özellikle Bitcoin son dönemde kurumsal ve yüksek net değerli yatırımcıların da gözde enstrümanlarından biri. İkinci çeyreğin ilk haftası gösterdi ki, Bitcoinde nisan ayının teması oynaklık” diye konuştu.


Yarılanma öncesi tarih tekerrür ediyor 

Bitcoin için önemli etkinliklerinden biri olan ve madencilik ödüllerini yarı yarıya indirdiği için arzı kısıtlaması da beklenen Bitcoin yarılanmasına sayılı günler kaldığını belirten Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı: 


Arz konusu çeşitli ipuçları taşıyor. Örneğin yalnızca spot bitcoin ETFlerin martta 66 bini aşkın bitcoin aldığını, buna karşın martta madenciler tarafından yalnızca 28.513 yeni bitcoin üretildiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Tarihsel verilere bakıldığında ise, yarılanma öncesi derin kayıpların yaşandığı görülebiliyor. 2012deki ilk yarılanmadan önce bitcoin %40 ve hemen akabinde %23lük düşüşü aynı yıl içinde yaşamıştı. 2016da halving öncesi %22 gerileme görülmüştü. Gate.TR olarak bitcoinin uzun vadeli potansiyeline güvenen tüm yatırımcılara 7/24 Türk lirasıyla BTC alım satım olanağı sunuyoruz. Dünyanın en çok kripto para listeleyen borsası olarak hem merkezi hem de merkeziyetsiz piyasalara kapı aralıyoruz. İkinci çeyrekte kripto para ekosistemini etkileyen önemli gelişmeleri değerlendirmeyi sürdüreceğiz."


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtckripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
2011’den Bu Yana Kripto Hack’lerinde Çalınan Tutar 19 Milyar Dolara Ulaştı

12 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk