Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Yatırımcıları Kısa Pozisyona Döndü

Kripto sektörü FTX’in çöküşüyle beraber çalkantılı günler yaşarken geçen hafta yatırımcıların yüzde 75’i kısa pozisyona yatırım yaptı

22 Kasım 2022 09:33

Güncellenme: 22 Kasım 2022 10:56

Kripto yatırımcıları geçen hafta varlıklarının çoğunu kısa pozisyon (short position) ürünlerinde kullanmayı tercih ettiler. Bu durum kripto borsası FTX’in batmasının etkilerinin sürdüğü piyasada dijital paralar için “negatif” bir görünümün habercisi.


Dijital varlık yatırımı CoinShares’in raporuna göre bir varlığın değerinin düşeceğini öngören yatırımcıların kullandığı kısa pozisyon ürünleri tüm para girdisinin yüzde 75’ini oluşturdu. Bitcoin satın alımları toplam 14 milyon dolar oldu ancak kısa pozisyon yatırımlarının popülaritesi göz önüne alındığında net para akışı eksi 4.3 milyon dolara geldi.


Kısa vadeli ether yatırımları da 14 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı. Ancak ether’de sadece küçük çıkışlar görüldü.


Verilere göre yatırımcılar, bir zamanlar en güvenilir borsalardan biri olarak görülen ancak şu anda kripto sektöründe bugüne kadar görülen en büyük sahtekarlıklardan birini yapmış olma ihtimali bulunan (soruşturma devam ediyor) FTX’in çöküşünden dolayı ciddi anlamda korkmuş durumdalar.


CoinShares Araştırma Lideri James Butterfill, “Muhtemelen FTX’in çöküşü nedeniyle oluşan duygu, varlıklar sınıfı için son derece negatifti” diyor.


Varlık yönetim şirketlerinin ellerindeki toplam varlığın değeri 22 milyar dolara düşerek son iki yıldaki en düşük seviyesine geldi.


Geçen ay Bitcoin yüzde 16’dan fazla ether de yüzde 15 civarında değer kaybetmişti. Her iki kripto para da bu yıl boyunca yüksek faizler ve kripto sektöründeki iflaslar nedeniyle ciddi oranda düştü.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Tahmin Piyasaları Donald Trump’ın Kaybedeceğini Öngörüyor

25 Mayıs 2024 21:41

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk