Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

“Kripto Varlıklar, TL’nin Ardından En Çok Yatırım Yapılan Varlık Sınıfı”

"Türkiye’nin Kripto Görünümü" başlıklı araştırma raporunda, son üç yılda nüfusun yüzde 40'ının kripto ile ilişki kurduğunu belirtildi.

17 Kasım 2023 13:48

Güncellenme: 17 Kasım 2023 16:33

Dijital varlık endüstrisindeki tüm katılımcılara yönelik analiz, derinlemesine içgörü ve tarafsız bilgi sağlayan Binance Research, geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleştirilen Binance Blockchain Week 2023’ün ardından “Türkiye’nin Kripto Görünümü” başlıklı bir rapor yayımladı. Rapor, Türkiye’nin kripto varlık piyasasının durumunu ve geleceğe yönelik beklentileri ele alıyor. 


Rapora göre, Türkiye kripto varlık benimsemesi açısından en üst seviyelerde bulunan ülkelerden biri. Türkiye nüfusunun 5’te 2’sinin kripto varlık sahibi olduğu, son üç yılda kripto varlık ile bir şekilde ilişki kuranların oranının yüzde 16’dan yüzde 40’a çıktığı belirtiliyor. Ayrıca Chainalysis’in Global Kripto Benimseme Endeksi araştırmasına göre Türkiye’nin büyük ekonomiler arasında 12. sırada olduğu vurgulanıyor. Global işlem hacmi kıyaslamasında ise Türkiye; ABD, Hindistan ve Birleşik Krallık’ın ardından 4. sırada yer alıyor. Raporda, kripto varlıkların yüzde 21 oranla Türk Lirası ile yatırım araçlarının ardından en çok yatırım yapılan varlık sınıflarından biri olduğu söyleniyor. Bu oran kripto para birimlerinin altın, hisse senedi ve tahvillere göre daha çok tercih edildiğini gösteriyor. 


Türkiye’de kripto pazarına girenlerin yüzde 27’si son bir yılda katıldı

Ankete katılanların yüzde 27’si, kripto pazarıyla özellikle son bir yıldır ilgilendiklerini söyledi. Türk kripto yatırımcılarının büyük bir kısmı (yüzde 71), hesaplarını günde birden fazla kontrol ettiğini ve portföylerini sürekli takip ettiklerini belirtti. Ayrıca rapora göre, yüzde 46'lık bir kısım düzenli olarak her gün kripto alışverişi yapıyor ve bu, oldukça yüksek ve dikkate değer bir oran.


Kripto yatırımının en ilgi çekicisi tarafı: Kâr potansiyeli

Ankete katılan yatırımcıların yüzde 66’sı, kripto varlık yatırımının en çekici tarafının kâr potansiyeli olduğunu düşünüyor. Portföy izleme kolaylığı ve teknolojiye ilgi ise ikinci ve üçüncü sırada geliyor. Ankete katılanların yüzde 40’ı kriptonun ümit vadeden bir teknoloji olduğunu belirtiyor. Katılımcıların motiveleri ise şu şekilde:


Minimum yatırım miktarı şartı olmaması (yüzde 38)

Düşük işlem maliyetleri (yüzde 33)

Güvenli olması (yüzde 26)


Kripto yatırımI yapmayan katılımcıların ise yüzde 40’ı kriptonun riskli olduğunu belirtirken, yüzde 26’sı bilgi konusunda eksiği olduğu için çekindiklerini belirtti. 


Çoğunluk, kripto varlıkların değerinin önümüzdeki yıl artacağına inanıyor

Ankete katılan yatırımcıların yüzde 64’ü, kripto varlık değerlerinin bir sonraki yıl artacağına inanırken, yüzde 73’ü kripto varlık yatırımcısı sayısının bir sonraki 5 yıl içinde artacağına, yani benimsemenin yaygınlaşacağına inanıyor.


Geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleştirilen Binance Blockchain Week 2023 hem Türkiye’de hem de dünyada oldukça dikkat çekti. Konferansa Türkiye ve dünyadan fiziksel olarak 2.000’den fazla katılımcı katılırken, canlı yayın yoluyla 500 binden fazla kişi izledi. Konferansta Web3, blok zinciri teknolojisi ve kripto alanındaki son yenilikler, kurumsal benimseme ve kullanıcı deneyimi konuları üzerine yoğunlaşıldı.


Binance Reseach, yayımladığı rapor ile Türkiye’nin kripto varlık piyasasının geleceği için umutlu bir tablo çiziyor. Kripto para yatırımcılarının sayısı, bilgisi ve ilgisi arttıkça, Türkiye'nin bu alanda önemli bir rol oynayabileceğini belirten Binance Reseach, ülkenin kripto varlık piyasasını yakından takip etmeye ve desteklemeye devam edeceğini belirtiyor.


Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Daha Fazla Oku

    Binancebinance researchkriptoyatırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk