Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Türev Piyasasındaki İşlem Hacmi Son Dört Ayın En Yükseğinde

Kaldıraçlı ürünler iyi gelir sağlarken trader’ların likidasyona gitmesini mecbur kılıyor ve bu durum piyasadaki volatiliteyi artırıyor

12 Ağustos 2022 16:18

Güncellenme: 12 Ağustos 2022 16:58

CryptoCompare’in verilerine göre kripto türev sözleşmeleri bir önceki aya kıyasla yüzde 13,4 artış göstererek, Mart ayından beri en yüksek seviyeye ulaştı.


Londra merkezli veri analiz şirketi CryptoCompare’nin verilerine göre 3,17 trilyon dolar değerinde kripto türev sözleşmesi Haziran ayında yer değiştirirken, spot piyasada toplam satış 2020 Aralık’tan beri en düşük seviyeye, yüzde 1,34 düşerek 1,39 trilyon dolara geriledi. NASDAQ’da listelenen ve kurumsal yatırımcılar tarafından edilen Coinbase’in spot işlem hacmi ise yüzde 12,8’lik düşüşle 51,5 milyar dolara düştü.


Spot piyasanın aksine türev ürünler kaldıraç imkanı sunuyor. Bu, yatırımcılara görece küçük miktarlarda paralarla işlem yaparak boyutlanabilir bir sözleşme değerini kontrol etmesini sağlarken, riskleri de yukarı çekiyor.


CryptoCompare’in aylık raporunda, “Türev piyasada işlem hacminin artması, trader’ların Fed’in önümüzdeki ayki toplantısından gelecek sonuca bakmaksızın ralli yapabilecekleri spekülatif aktivitelere kaydığını gösteriyor. Aynı zamanda bu durum trader’ların Ethereum Birleşmesi’nin etkilerine ve Ethereum’daki olası mecburi çatallanmaya dair spekülatif yaklaştığının göstergesi” ifadeleri yer alıyor.


Ancak spot piyasasının yerine kaldıraçlı ürünlerin kullanımı kripto piyasasına Temmuz ayında 240 milyar dolarlık piyasa değeri sağladı. Kaldıraçla gelirler artarken, trader’lar da marjin işlemlerde likidasyona mecbur bırakıldı. Dolayısıyla Temmuz ayında olduğu gibi türevlerin başını çektiği rallilerle piyasa volatil bir ortama sürüklendi. Yine de kaldıraçlı ürünlerin kullanımı 2021’e kıyasla düşük seviyede kalmaya devam ediyor.


Terra UST’nin Mayıs ayındaki çöküşüne rağmen sabitcoin’lere ilginin bu alanda devam etmesi ise raporda öne çıkan diğer bulgu. CryptoCompare’in raporu sabitcoin Tether’in spot piyasadaki işlem hacmindeki Bitcoin miktarının Haziran ayında yüzde 31,5 artarak 8,78 milyon adede yükseldiğini gösteriyor. Bitcoin spot işlemlerin yapıldığı BinanceUSD (BUSD) ise yüzde 80,2 artış göstererek 2,13 milyon BTC’yi geçti.


Kripto piyasası piyasa değerlemesi 1,17 trilyon dolara yükselerek son iki ayın en yüksek değerine ulaştı. Eylül ayında Ethereum Birleşmesi’nden gelecek olası bir ralliyle önümüzdeki haftalarda hacmin artması bekleniyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk