Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Türev Hacimleri Mart’ta Üst Üste Üçüncü Ayda Yükseldi

Platformlarında türev ticareti sunan spot DEX'lerdeki artış dikkat çekici oldu.

17 Nisan 2023 08:08

Güncellenme: 17 Nisan 2023 08:18

CCData’nın sağladığı veriler, merkezi ve merkeziyetsiz borsaların kripto türev ticaret hacimlerinin, en az Ocak 2022'den bu yana ilk üç aylık seri olan Mart ayında art arda üçüncü kez yükseliş gösterdiğini ortaya koydu.


Kripto türevleri, kripto para birimleriyle ilgili vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi finansal sözleşmeler olup, piyasadaki oyuncuların pozisyonlarını korumalarına veya piyasanın gidişatı ile ilgili spekülasyon yapmalarına olanak tanıdığı için oldukça popüler bir noktada bulunuyor.Türev işlemleri, Mart ayında yaklaşık 4 trilyon dolar değerindeki kripto piyasası hacminin yaklaşık yüzde 74'ünü oluşturdu. Türev alım satımının büyük bir kısmı merkezi borsalarda (CEX) gerçekleşirken, merkeziyetsiz borsalar (DEX) 68,7 milyar doları oluşturdu, dYdX’in payı ise yüzde 62,6 oldu.


CCData’nın yayınladığı raporda "Merkeziyetsiz türev protokollerinin bu performanslarını sürdürmelerini ve önümüzdeki çeyrekte pazar paylarını artırmalarını bekliyoruz” ifadelerine yer verilirken, spot DEX'lerin, türev DEX'lerin potansiyelini keşfetmelerinin ardından, platformlarına türev alım satım işlemleri ekleme konusundaki eğilimlerinin arttığının da altı çizildi.


DEX PancakeSwap, Mart ayında, kalıcı takas ticareti başlatmak amacıyla ApolloX ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. CCData, Polygon üzerine kurulu, merkeziyetsiz borsa Quickswap'in de yakında kalıcı ürünlerini piyasaya süreceğini duyurdu.


Daha Fazla Oku

    kriptotürevcexDEX

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 63 Bin Dolara Tutunamıyor

13 Mayıs 2024 18:58

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk