Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Trader’lar Bitcoin’deki Büyük Düşüşü Nasıl Yorumluyorlar?

Makroekonomideki güven sorunu, enflasyon korkusu ve kripto pazarındaki sistemik riskler bitcoin’i ciddi biçimde aşağı çekti.

2 Temmuz 2022 15:06

Güncellenme: 2 Temmuz 2022 15:07

Bitcoin Haziran ayı içerisinde yüzde 38’lik düşüşle hayata geçtiği 2009’dan bu yana aylık bazda ikinci en büyük düşüşünü yaşadı. CoinGecko’nun verilerine göre 1 Haziran’da 31.000 dolardan işlem gören para ayın ortalarında 17.700’leri gördü ve ay sonunu 19.209 dolardan kapadı. 


Aylık bazdaki bu düşüş bitcoin’in Ağustos 2011’deki düşüşünün ardından en büyük ikinci değer kaybına işaret ediyor ve para birimini 2017’deki değerinin altına indiriyor.


Haziran’daki bu kayıpların nedeni olarak makroekonomik ortamdaki güven sorunu, enflasyon korkuları ve kripto ekosisteminden gelen sistemik riskler gösteriliyor. Bu sistemik riskler arasında kripto kredi şirketi Celsius’ın temerrüde uğramasını ve hedge fon Three Arrows Capital’ın çöküşünü saymak mümkün. 


Kripto yatırım şirketi Centurion & Co’nun başkanı Ali Kassab, “Kayıplar birçok nedenden dolayı gerçekleşiyor. Bunlar arasında Covid-19 nedeniyle yükselen enflasyona merkez bankalarının verdiği yanıtlar ve devam eden Rusya-Ukrayna savaşı da dahil” diyor.


“Terra’nın çöküşünden Three Arrows Capital’ın tasfiyesine ve işten çıkarmalara kadar birçok kötü trend bitcoin’in gidişatını etkiledi” diyen Kassab, Temmuz ayında kurumsal yatırımcıların varlık alımına geçmesini ve fiyatların yükselmesini beklediğini ekliyor. 


Fiyat “aralığı”

 

Önde gelen borç verme platformlarından SmartFi’dan Chris Terry gibi bazı diğer uzmanlar bitcoin’in işlem aralığının kısa vadede oldukça dar gerçekleşeceğini söylüyorlar. Terry, “Bizim işlem birimimizin fikrine göre bitcoin 18.000-20.000 aralığında olacak. Bu aralık uzun bir süre, haftalarca korunabilir” diyor. 


“Herkes bitcoin’in bir silkinmesi, tüm kısa pozisyonların devreden çıkarılması ve bir resetleme dönemi yaşanması gerektiğini düşünüyor. Bu, yüzde 80’lik bir trend dışı harekete işaret edebilir ki bu piyasada normal olan bir hareketlenme. Aralık 12.000-13000 seviyesine inebilir.”


Geçtiğimiz haftalarda yapılan Avrupa Merkez Bankası (ECB) yıllık toplantısındaki ifadeler yatırımcıların, merkez bankalarının faiz artırımı konusundaki endişeleri de yükseltti. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek için faiz artırma konusunda kararlı olduğunu bir kez daha vurguladı.


ECB toplantısında konuşan Powell, enflasyonun riskinin faiz artırımlarının ABD ekonomisini resesyona götürme riskinden daha önemli olduğunu belirtti. 


Reuters’ın haberine göre Powell, Fed’in faizleri hızla artırmak zorunda olduğunu zira az az artırımların tüketicilerin zihninde fiyat artışlarının kalıcı olduğuna dair bir algı oluşturabileceğini söyledi. Bu açıklamadan bir hafta öncesinde Powell’in sözlerinden 2023’ten önce bir yumuşama olabileceği anlaşılıyordu. 


Dip arayışları

 

Bu yorumlar, bazılarının bitcoin için henüz dip seviyenin görülmediğine işaret olarak algılanıyor. Birçok uzman ise bitcoin’in eninde sonunda toparlanıp yeni zirvelere gideceğine inanıyor.


Kripto para borsası ZBX’in kurucusu Jimmy Zhao, “BTC’nin dibi gördüğünü düşünmüyorum ancak piyasaların toparlanacağından eminim. Düşük fiyattan bitcoin alıp tutmak mantıklı olabilir çünkü bir sonraki boğa piyasasında değeri 10.000 doları bulabilir” diyor. 


Düşükten almak ve bir sonraki döngüye kadar elde tutmak sektörde yaygın bir strateji olarak görülüyor.


Kripto para borsası AAX’in iş direktörü Anton Gulin, “Göstergeler piyasanın aşırı bir korku içerisinde olduğuna işaret ediyor. Bazı uzun vadeli yatırımcılar sayışa geçti ve şirketler iflas ediyorlar. Ancak bu ne ilk ne de sonuncu ayı döngüsü. Bu dönemler bir sonraki boğa piyasasına hazırlanmak için iyi fırsatlar oluşturuyor” diyor. 


Gulin, ayrıca, “Biri starsa mutlaka biri de alır. Önümüzdeki aylarda tasfiyelerin ve -satın alam ve birleşmelerin devam etmesini bekliyorum” yorumunda bulunuyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk