Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Sektöründe İş Bulmanın İncelikleri

Kripto sektöründe çalışan birçok profesyonelle konuşan CoinDesk, bu kişilerin sektöre nasıl adım attıklarını sordu. Bu makale CoinDesk’in yazı dizisi Future of Work Week’in bir parçasıdır

29 Haziran 2022 10:45

Güncellenme: 29 Haziran 2022 11:47

Pazar koşulları ve geniş çaplı çıkarmaların kripto ve blokzincir sektörlerindeki iş gücü piyasasının görünümünü değiştirdiğine şüphe yok. Yine de bazı kripto şirketleri bunu bir fırsat olarak görüyor. OKX gibi kripto para borsaları bu kripto kışı ortamında çalışan sayısını artırırken, iş ilanları halen fırsatlarla dolu.


Her ne kadar şartlar değişkenlik gösterse de kripto sektöründe iş bulmanın kuralları değişmiş değil. Akademisyenler, pazarlama profesyonelleri, geliştiriciler ve şirket kurucularıyla konuşan CoinDesk, kripto sektöründe iyi bir işe kapak atmanın inceliklerini öğrendi. İşte, öğrendiklerimiz:


Size uyacak doğru proje, şirket ya da kurumu bulun


Kripto ve blokzincir sektörleri olgunlaşırken, çalışanları yönetmekteki uygulamalar ve felsefeler de bundan nasibini alıyor. MIT’nin Cryptoeconomic Systems Blockchain Journal & Conference Series yönetici editörü Reuben Youngblom, CoinDesk’e verdiği röportajda şunu söylüyor: “İş piyasasındaki çeşitlilik, blokzincirin olgunlaşmasıyla gelişiyor.”


“Bir tarafta içeri girer girmez isim doldurmadan iş bulabilecekleri merkeziyetsiz otonom kurumlar (DAO’lar) varken, bir diğer tarafta da çok daha iyi yapılandırılmış ve çalışanlarını her sabah erkenden görmek isteyecek şirketler var” diye konuşuyor Youngblom.


Kripto ya da blokzincir sektörlerinde iş arayanlar kendileri için en iyi çalışma ortamını hesaba katmalı ve hangi şirket veya kurumun uygun kaçacağını öğrenmesi gerekir. İçgörü elde etmek isteyen kripto sektöründe iş arayanlar, mevcut ve eski çalışanlardan gelen inceleme yazılarını okuyabilecekleri Glassdoor gibi iş ilan sitelerini kullanabilirler.


Çalışmanızın karşılığını alın


Kripto ve blokzincir sektörlerinde çalışmak yüksek maaşlar getirebilir. İş ilan platformu Web3.career’de listelenen ilanlarda, teknoloji dışı pozisyonlarda Web 3.0 işleri yıllık 74 bin ila 115 bin dolar arası maaş getirisi sağlarken, yazılımcı pozisyonları ise 100 bin ila 142 bin dolar arasında değişiyor. Altı haneli maaş alabilmek her ne kadar güzel bir şey olsa da yüksek maaşlı işler peşine koşanlar için bu, korkunç sonuçlara yol açabilir.


Youngblom, maaş ve prestij peşinde koşanların neyle karşılaştıklarını en yakından bilen bir isim. “Zorlanan bu insanlar ya kendilerine aşırı yükleniyorlar ya da kendilerini hiç zorlamadan perişan oluyorlar.”


Buradaki daha iyi bir yaklaşım, kripto ya da blokzincir sektörlerine neden ilgi gösterdiğinize kafa yormak ve size hangi şirket ya da kurumların uyacağını ilgi alanlarınıza göre belirlemektir. Merkeziyetsiz finansa (DeFi) odaklanan startup Rook Labs’in iş ortağı Troy Retzer, “Sahici bir inovasyonun yapıldığı bir iş bulduğunuzda buradan kolaylıkla etkilenebilirsiniz” diye konuşuyor.


Kripto topluluğuna sağlayacağınız değeri ortaya çıkarın


Markaların Web 3.0 stratejilerini geliştirmeleri için danışmanlık hizmeti veren şirketi ve NFT fonu olan Bored Room Ventures’ın kurucu ortağı Josh Ong, bu alanda iş arayanlar için birkaç tavsiye veriyor:


Ong, “Meraklı ve öğrenmeye açık olup nasıl katkı sağlayabileceğinizin yollarını öğrenmeniz gerekir. Bazı kişiler projeye Discord üzerinden katkı sağlamaya başlayıp, bunun için herhangi bir ödeme almazlar. Bir profesyonel olarak yapmanız gereken şey dikkatinizi buraya yoğunlaştırıp, bir dahaki sefere buradan para kazanmak için deneyiminizden faydalanmak olmalı” diye konuşuyor.  


Retzer de bu konu hakkında hemfikir: “Beğendiğiniz bir projeyi seçip, Discord kanalına katılın ve Sık Sorulan Sorular’ı onlar için güncelleyin. Yardım etmek için katkıda bulunduğunuzu göreceklerdir. Böylece dikkatleri üstünüze çekersiniz.”


Risklerin farkında olun


Kripto para ve burayla ilişkili sektörler doğaları gereği inişli çıkışlıdır. Bazı kripto şirketleri bu risklere göğüs gerebilse de bir kısmı da ne yazık ki bu risklerin altından kalkamaz. Kripto para sektörünün mevcut görünümü hakkında Ong, şunları söylüyor: “2018’den 2020’ye dek süren fırtınalı dönemden sağ salim çıkmak oldukça zordu. Bu yüzden çok daha şiddetli sorunlarla karşılaşabileceğimizin farkındayım.”


Youngblom bu konuda Ong’la hemfikir: “Bundan altı ay önce Coinbase [COIN] gibi şirketlerin çok daha korunaklı olacağını düşünürken, şimdilerde geniş çaplı işten çıkarmalara gittiklerini görüyoruz. Kripto ya da blokzincir şirketlerinin ekonominin inişli çıkışlı konjonktüründen daha fazla etkilendiğini söylemekte beis yok.”


İş arayanlar için kaynaklar


PompCryptoJobs – Sadece kripto sektörüne odaklanmış iş ilan sitesi


Web3.career – Sektöre ilişkin maaş verilerinin yer aldığı kripto iş ilan sitesi


Discord – Birçok kripto projesinin yer aldığı mesajlaşma platformu


Glassdoor – Mevcut ve eski çalışanların şirketleri hakkında yazdıkları incelemelerin yer aldığı iş ilan sitesi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jeanhee Kim

Jeanhee Kim; kıdemli listeler, sıralamalar ve özel projeler editörüdür. Forkast.News'in Blockchain in Asia serisini başlatan ve Crain'in New York Business 40 Under 40, Fast 50 ve Most Powerful Women'ın editörlüğünü yapan deneyimli gazeteci ve özel projeler editörüdür. Daha önce Forbes Asia, Forkast.News, Crain's New York Business, FamilyMoney.com, Oxygen Media's ka-Ching.com ve Money dergisinde editör, yapımcı veya muhabir olarak çalıştı. Ailesi, 1.000 $ eşiğinin üzerinde BTC, ETH, SOL ve CARD'a sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ETF Onayı Sonrası ETH'deki Değişim Oldukça Az

23 Temmuz 2024 17:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk