Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasasının Hisse Senedi Piyasalarıyla Flörtleşmesi Devam Ediyor

“Makroekonomik gelişmelerin Bitcoin’i etkilemediği bir dönem kesinlikle vardı fakat geniş kitlelere yayılması isteniyordu. Şimdilerdeyse daha geniş kitleler tarafından benimsendikçe makroekonomik faktörlerden daha fazla etkileniyor”

8 Eylül 2022 10:08

Güncellenme: 8 Eylül 2022 10:18

Salı günü 18 bin 558 dolara kadar gerileyen işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto parası son 24 saatte yüzde 2,27’lik değer kazanarak tekrar 19 bin dolar seviyesine (19,263 dolar) dönüş yaptı. Piyasa tarafından Fed’in faiz artırımlarına devam edeceğine dair sinyallerin giderek daha da artmasıyla Bitcoin uzun zamandır 20 bin dolar bandının hemen altında sıkışmış vaziyette.


CoinDesk’e konuşan yatırım yönetim şirketi AdvisorShares’ın CEO’su Noah Hamman, “Makroekonomik gelişmelerin Bitcoin’i etkilemediği bir dönem kesinlikle vardı fakat geniş kitlelere yayılması isteniyordu. Şimdilerdeyse daha geniş kitleler tarafından benimsendikçe makroekonomik faktörlerden daha fazla etkileniyor” diye konuşuyor.


Proof-of-work’ten proof-of-stake konsensusuna geçiş yapan ve bu yolda ilk adımını Bellatrix güncellemesiyle atan Ethereum ise dünkü kayıplarını bugün telafi etmişe benziyor. Son 24 saatte yüzde 6,92’lik değer kazanan Ethereum bu yazı kaleme alınırken 1,625 dolardan işlem görüyor.

Hisse senedi piyasalarında da benzer bir yeşil görünüm söz konusu. Teknoloji borsası NASDAQ ve S&P 500 endeksleri dünü yüzde 2’lik artışla kapatırken, Dow Jones ise yüzde 1,5’lik değer kazandı.


Öte yandan enflasyonun dizginlenmesinde faizin etkin bir silah olarak kullanılacağına dair açıklamalar gelmeye devam ediyor. Çarşamba günü bir bankacılık konferansında söz alan Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard “Enflasyonu indirene kadar faiz artırımına devam edeceğiz” diye konuştu. Brainard konuşmasında, kripto piyasasının geleneksel finansla benzer riskler teşkil ettiğini ancak mevcut mevduatların kapsam dışı kaldığı durumlarda yeni regülasyonlara ihtiyaç doğduğunu da sözlerine ekledi.


Konuşmasında sabitcoin’lere de atıfta bulunan Brainard, “Sabitcoin’ler en yüksek risk taşıdığını düşündüğüm alanlardan biri ve doğru regüle edilmediği müddetçe bu risklerin kolaylıkla ana finansal sisteme taşınma ihtimali var” diye konuştu.


Son 24 saatte en çok kazandıran kripto para yüzde 21,27’lik artışıyla Fetch.ai (FET) olurken, iExec RLC (RLC) yüzde 17,97, EOS yüzde 16,73, Lisk (LSK) yüzde 15,49 ve Mirror Protocol (MIR) de yüzde 12,39’luk değer kazandılar.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Michael Saylor, D.C. Gelir Vergisi Davasında 40 Milyon Dolarlık Anlaşmayı Kabul Etti

3 Haziran 2024 19:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk