Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasasının Gergin Eylül Bekleyişi

Haftanın son gününde kripto piyasasında düne kıyasla yeşil fakat genel anlamda yatay bir seyir söz konusuyken piyasa, Eylül ayındaki mihenk taşı gelişmelere odaklanmış durumda

2 Eylül 2022 10:21

Güncellenme: 2 Eylül 2022 10:23

Son 24 saatte yüzde 0,40’lık artış gösteren Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesiyle flörtü altıncı günde de devam ediyor. CoinDesk’e konuşan Rubicon Crypto’nun kurucu ortağı ve CEO’su Greg Johnson “Regülasyon cephesindeki bazı önemli gelişmeler başlamadığı müddetçe piyasanın sıkışmış vaziyette olduğunu söyleyebilirim” diyor ve ekliyor: “Sektördeki herkes gibi Eylül ayındaki gelişmelere odaklanmış durumdayım.”


Gerçekten de Eylül ayı hem kripto hem de hisse senedi piyasaları için birçok farklı gelişmeye sahne olabilir. Enflasyonun bastırılmasında faiz silahını kullanmaktan çekinmeyeceğini defalarca vurgulayan Fed’in 20-21 Eylül’deki toplantısından çıkacak faiz artırımı kararı piyasa merakla bekleniyor. Çoğu analistin de uyardığı gibi üst üste üçüncü defa gelecek 75 baz puanlık faiz artırımı resesyon endişelerini iyiden iyiye tetikleyebilir ve riskli varlık olarak görülen kripto paralar da tıpkı yakın geçmişte olduğu gibi parasal sıkılaştırmadan olumsuz etkilenebilir.


Eylül ayının trader’lar tarafından merakla beklediği diğer büyük gelişmeyse, dünyanın en büyük ikinci kripto parasının protokol değişikliğine gitmesi. Getireceği artılar ve eksilerin uzun zamandır tartışıldığı Ethereum Birleşmesi 6 Eylül’de gerçekleşecek. Proof-of-work’ten proof-of-stake’e geçiş hakkında değerlendirmelerde bulunan Johnson, “Birleşmeyi, blokzincir topluluğunun başından geçecek en büyük deneylerden biri olarak görüyoruz” diye konuşuyor. Son 24 saatte yüzde 2,69’luk artış kaydeden Ethereum şu sıralar 1,588 dolardan işlem görüyor.


Piyasa hacmi bakımından üçüncü sırada yer alan Binance Coin (BNC) yüzde 0,23, XRP yüzde 2,26 ve Cardano ise yüzde 2,77’lik değer kazandı.

Son 24 saatte en çok kaybettiren kripto para yüzde 6,31’lik düşüşüyle Verge (XVG) olurken, XYO Network (XYO) yüzde 5, Synthetix (SNX) yüzde 4, eCash (XEC) yüzde 3,62 değer kaybetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk