Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasasında Kırmızı Görünüm Sürüyor

Fed tutanaklarıyla sarsılan kripto piyasasındaki gelişmelerle aşağı yönlü hareketlilik devam ediyor

19 Ağustos 2022 10:25

Güncellenme: 19 Ağustos 2022 10:56

Geçtiğimiz hafta sonu iki aydır ulaştığı en yüksek seviyeye, 25 bin dolara kadar tırmanan Bitcoin (BTC), ABD Merkez Bankası’ndan gelen zayıf makroekonomik sinyallerle direncini tamamen kaybederek son 24 saatte yüzde 6,23’lük düşüşle 21 bin 950 dolardan işlem görüyor.


KuCoin Türkiye Araştırma Müdürü Şimal Sarısözen “Makroekonomik konjonktürde risklerin bir kısmının hâlâ masada olduğunu görüyoruz. Kısa vadede satış baskısının hakim olduğunu görsek de Bitcoin’e ait zincir verilerine baktığımızda orta-uzun vadede risk-getiri anlamında Bitcoin fiyatının yatırımcılar için iştah kabartıcı bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz” diyor ve ekliyor: “Kısa vadede ise eğer işleme girilecekse stop-loss kullanmak oldukça önemli. Artan açık kaldıraçlı pozisyon sayıları sebebiyle volatilite yükselebilir.”


Bitcoin’in ardından pazar değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum (ETH) ise dünden beri kaydettiği yüzde 4,46’lık düşüşle 1,761 dolara gerilemiş durumda.


Piyasayı derinden etkileyen korku ve endişe ikliminin (FUD) kaynağı sadece Fed tutanaklarıyla sınırlı olmayabilir. Dün akşam saatlerinde kripto para borsası Huobi’nin sabitcoin’i HUSD’un 1 dolar çıpasını kaybederek aniden yüzde 14,7’lik değer düşüşü yaşaması, özellikle Twitter’daki kripto topluluğunda “İkinci bir terra/LUNA vakası mı geliyor?” endişelerini su yüzüne çıkardı. Huobi Global’in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: “Stable Universal Limited tarafından tedavüle çıkarılan ve Ethereum ağı üzerinde çalışan sabitcoin HUSD’la ilişkilendirilen mevcut likidite sıkıntılarının farkındayız. Huobi her zaman müşterilerinin varlıklarının güvenliğine öncelik vermiştir. HUSD’un ihraççısıyla beraber çalışmaya ve en kısa zamanda tekrar istikrara kavuşması için çözüm aramaya devam edeceğiz.” HUSD bu yazı kaleme alınırken 0,99 dolardan işlem görüyordu.Piyasa değeri bakımından üçüncü sırada yer alan Binance Coin (BNB) yüzde 8,17 değer kaybederken, XRP yüzde 7,81, Cardano ise yüzde 12,36’lık düşüş yaşadı.


Son 24 saatte en çok kaybettirenler ise yüzde 18’lik düşüşle Oasis Network’ün coin’i Rose olurken, Filecoin (FIL) yüzde 17,97’lik değer kaybı yaşadı.Synthetix (SNX) yüzde 15,9, Optimism de yüzde 15,73’lük gerileme kaydetti.


Ancak kripto piyasasındaki bu gidişata dair iyimser bir duruş sergileyenler de var. CoinDesk’e konuşan yatırım danışmanlık şirketi Wave Financial’ın yönetici direktörü Nauman Sheikh bu isimlerden biri: “Bitcoin bir nevi direnç seviyesi olarak 25 bin doları, keza Ethereum da 2 bin dolarlık direnç seviyesini zorladı. Makroekonomik iklimin önümüzdeki günlerde piyasaya destekleyici olacağını, söz konusu direnç seviyelerinin tekrar test edileceğini ve geçileceğini umuyorum” diye konuşuyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye’nin Kripto Yasası’nda Hangi Kripto Varlık Çeşitleri Tanımlanıyor

27 Mayıs 2024 10:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk