Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasasında Kıpkırmızı Bir Gün Daha

Fed'in parasal sıkılaştırmaya devam edeceğine yönelik kanıyla piyasalar baskı altında. Bitcoin 19 bin doların altına düştü.

7 Eylül 2022 10:45

Güncellenme: 7 Eylül 2022 13:05

Günlerdir 19 bin dolardan aşağısına ödün vermeyen, hatta 20 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışan Bitcoin son 24 saatte yüzde 5,97 değer kaybederek 18 bin 744 dolardan işlem görüyor.


Proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçişinin ilk aşamasında, Bellatrix güncellemesi başlayan Ethereum da dün yaptığı çıkışı bugün geri vermişe benziyor: Yüzde 9,14’lük değer kaybeden dünyanın en büyük ikinci kripto parası şu anda 1,514 dolardan işlem görüyor. İşlem hacmi bakımından diğer büyük kripto paralarda da benzer bir durum söz konusu: Binance Coin yüzde 6,11’lik, XRP yüzde 4,81, Cardano (ADA) da yüzde 8,63’lük düşüş kaydetmiş durumda.

Kripto piyasasının kırmızıya bürünmesinin ardında Fed’in bu ayki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gitme olasılığının giderek artması olabilir.


CoinDesk’e konuşan kripto varlık şirketi Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Eylül ayında Fed’in daha fazla parasal sıkılaştırmaya gideceğine dair yol çizilmiş durumda. Perakende yatırımcı da kriptonun baskı altında olduğunu gördüğünde paniklemeye başlıyor. Dolayısıyla Bitcoin de önemli teknik seviyelerin artında seyrediyor” diyor.


Sıkı para politikaları nedeniyle baskı altında seyreden küresel piyasalar bugün daha çok merkez bankalarından gelecek mesajları takip edecek. Bu kapsamda her zaman olduğu gibi FOMC toplantısına iki hafta kala Fed Bej Kitap raporunu yayımlayacak. Söz konusu rapor ABD’de ekonomik aktivitenin seyrini bölgesel bazda değerlendiriyor.


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun paylaştığı günlük bültende, “Genel hatlarıyla raporun etkisi limitli olsa da Fed’in ekonomik aktiviteyi kuvvetli bulması 21 Eylül’deki FOMC toplantısından 75 baz puanlık artırım kararı çıkabileceğine yönelik algıyı güçlendirebilir. Dün açıklanan ISM hizmet endeksinin hem piyasa beklentisinin hem de önceki ayın üzerinde değer alması ise ekonominin faiz artırımlarına rağmen momentumunu koruduğunu gösteriyor” ifadeleri yer alıyor.

Ayrıca Fed yetkililerinin de bugün yoğun bir konuşma programı bulunuyor. Richmond Fed Başkanı Barkin TSİ 16:00’da, Cleveland Fed Başkanı Mester TSİ 17:00’de, Fed Başkan Yardımcısı Brainard TSİ 19:35’te, Fed’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr ise TSİ 21:00’de konuşacak. Verilecek mesajların her zaman olduğu gibi volatilite yaratma potansiyeli bulunuyor.


Öte yandan Kanada ve Polonya merkez bankalarının toplantıları da bugün yapılacak. Kanada Merkez Bankası faiz kararını TSİ 17:00’de açıklayacak. Bankanın politika faizinde 75 baz puanlık artırıma gitmesi bekleniyor. Polonya Merkez Bankası’ndan ise 25 baz puanlık artırım bekleniyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk