Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasasında Kıpkırmızı Bir Gün

Yeni haftaya yüzde 8’lik değer kaybıyla giriş yapan Bitcoin 19 bin doların altına geriledi

19 Eylül 2022 10:31

Güncellenme: 19 Eylül 2022 10:42

Geçen hafta tarihi bir dönüşüme sahne olan Ethereum Birleşmesi’nin ardından yatırımcılar nezdindeki iyimser havanın tamamen ortadan kalktığı görülüyor. Proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yaparak enerji tüketiminde yüzde 99’luk tasarruf sağlayan Ethereum son 24 saatte yüzde 10,91’lik değer kaybederek 1295 dolardan işlem görüyor.


Piyasalardaki kıpkırmızı görünümün başını Bitcoin çekiyor. Çok değil beş gün önce 22 bin 500 seviyesine kadar tırmanan Bitcoin dünden beri yüzde 7,9’luk değer kaybederek şu anda 18 bin 469 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in fiyatındaki bu çalkantılı durumun arka planında ise beklentilerin üzerinde gelen ABD tüketici fiyat endeksi yer alıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon verisine olumlu yansımasını bekleyen trader’lar bu sonuçla birlikte ters köşeye yatmış durumda.


Üstelik enflasyondaki söz konusu yükselişle birlikte ABD Merkez Bankası’nın daha agresif bir parasal sıkılaştırma izlemesi de olasılıklar dahilinde. 20-21 Eylül tarihlerinde yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi’nin toplantısından sonuç Salı günü TSİ 21.00’da açıklanacak. CoinDesk’e konuşan kripto fon yönetim şirketi BitBull Capital’ın CEO’su Joe DiPasquale, “Bitcoin’de gördüğümüz ralli sürdürülebilir değildi ve yüksek gelen tüketici fiyat endeksiyle kazançlarını geri verirken, Ethereum Birleşmesi de satışlara yol açtı” diyor ve ekliyor: “Ancak önümüzdeki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından piyasanın 75 baz puanlık faiz artırımı beklentisi varken, bazıları çok daha şahin bir politika bekliyor.”


"100 baz puanlık faiz artırımı yüzde 20 ihtimalle fiyatlanıyor"


Düşük bir ihtimal de osla Fed’in beklentilerin üzerinde çok daha şahin bir duruş sergileyebileceğini düşünen sadece DiPasquale değil. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co’nun bülteninde “Ancak geçen hafta açıklanan ABD TÜFE rakamının piyasa beklentisinin üzerinde bir değer alması ve çekirdek enflasyonun yukarı yönlü eğilimini sürdürmesi nedeniyle 100 baz puanlık artırım yüzde 20 ihtimalle fiyatlanıyor. Fakat yüzde 20’lik ihtimal faiz artırımı için düşük bir oran. Ayrıca manşet enflasyon iki aydır aşağı yönlü hareket ediyor. Para politikalarının yansımalarının gecikmeli olarak görüldüğünü de düşünürsek Fed’in faiz artırımlarına 75 baz puanla devam etmesi çok daha olası bir senaryo olarak kabul edilebilir. Bu ölçekte bir artırım ise tamamen fiyatlanmış durumda. Dolayısıyla toplantı sonrasında piyasaların odaklanacağı asıl nokta Fed’in önümüzdeki aylardaki artırımların büyüklüğüne ilişkin vereceği mesajlar olacaktır. Tam tersi bir senaryo da geçerli olmakla birlikte agresif adımların devam edeceğine yönelik sinyaller verilmesinin küresel risk iştahını negatif etkileyen bir unsur olarak çalışmasını bekleriz” ifadeleri yer alıyor.


Son 24 saatin en çok kazandıran kripto parası yüzde 17’lik değer artışıyla Alpaca Finance (ALPACA) olurken, Algorand (ALGO) ise yüzde 1,34’lük artış kaydetti.


Dünden beri en çok kaybettiren kripto paraların başını yüzde 29,78’lik düşüşüyle Kyber Network (KNC) çekerken, Optimism (OP) yüzde 18,71, Ethereum Classic yüzde 17,71, Voyager Token (VGX) yüzde 16,77, Polymath Network (POLY) yüzde 15,24, EOS ise yüzde 14,91’lik değer kaybetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Norveç, Veri Merkezlerini Düzenleyerek Kripto Madenciliğini Kısıtlamak İstiyor

15 Nisan 2024 18:12

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk