Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasasında Kıpkırmızı Bir Görünüm Hakim

Bitcoin geçtiğimiz 12 gündür 16 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor, Ethereum’da ise “FTX hackerı” kaynaklı bir satış baskısı söz konusu

21 Kasım 2022 14:44

Güncellenme: 21 Kasım 2022 15:06

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, FTX çöküşünün sektördeki etkisiyle fiyatlanıyor. Düne kıyasla yüzde 3,45’lik değer kaybeden Bitcoin geçtiğimiz 12 gündür tutunduğu fiyat aralığında, 16 bin dolardan işlem görüyor. CoinDesk’e konuşan kripto fon yönetim şirketi BitBull Capital’ın CEO’su Joe DiPasquale, “Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in dar bir aralıkta işlem gördüğünü ve 17 bin dolar seviyesini aşamadığına tanık olduk. Her ne kadar yatay bir seyirle karşılaşsak da önümüzdeki günlerde yüksek volatilite bekleyebiliriz” diyor.


Ethereum'da FTX hacker'ı kaynaklı satış baskısı


Ethereum’da ise daha sert bir düşüş söz konusu. Düne kıyasla yüzde 5,77’lik düşüş kaydeden Ethereum 1,125 dolardan işlem görüyor. Ethereum’un aşağı yönlü performansını analiz eden Singapur merkezli kripto para borsası Bybit’in Türkiye ekibinden gelen bültende şu ifadeler yer alıyor: “FTX'ten Ethereum’a çekilen fonları günlerce takas ettikten sonra, şimdi Ethereum’u Bitcoin varlıklarını takas ediyor ve Ethereum fiyatı üzerinde satış baskısı uyguluyor. Blokzincir güvenlik şirketi PeckShieldAlert'e göre Pazar günü erken saatlerde yaklaşık 5000 ETH'yi 347 renBTC ile takas edildi ve ardından 344.53 renBTC için benzer miktarda başka bir takas izledi. Daha sonra yeni değiştirilen renBTC'yi Ren'in BTC ağ geçidi aracılığıyla Ethereum'dan köprüledi ve BTC için 45 bin 000 ETH'yi etkili bir şekilde nakde çevirdi. Etherscan'de FTX Accounts Drainer etiketli cüzdan, yoğun satışa rağmen hala en büyük Ethereum sahipleri arasında 37’nci sırada yer alıyor.”


Piyasa hacmi bakımından diğer büyük kripto paralarda da kırmızı bir görünüm var. Binance Coin’de yüzde 4,13’lük, XRP’de yüzde 6,72’lik ve Dogecoin’de yüzde 7,35’lik düşüş söz konusu.


Fed ve ECB tutanakları bu hafta açıklanacak


Hisse senedi piyasalarındaysa bu haftanın gündemi oldukça yoğun. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 2 Kasım’daki toplantısının tutanakları bu Çarşamba günü açıklanacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yapılan günlük analizinde “Toplantı sonrasında yayımlanan karar metnine ise faiz artırımlarının hız kesebileceğine yönelik sinyaller veren bir bölüm eklenmişti. Metindeki mesajlar piyasalara ilk etapta pozitif yansısa da Fed Başkanı Powell’ın toplantı sonrasında yaptığı konuşmada faizlerin yükselebileceği nihai seviyenin önceki tahminlerin üzerinde olabileceğine dikkat çekmesi iyimserliğin kalıcı olmasına izin vermemişti. Mevcut durumda ağırlıklı piyasa beklentisi politika faizinin %5’e kadar yükselebileceğine işaret ediyor. Bu kapsamda Çarşamba günü açıklanacak tutanaklarda politika faizinin yüzde 5’i aşma ihtimalinin ne derece önce çıkacağının piyasalara yön vereceğini tahmin ediyoruz” ifadeleri yer alıyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tutanaklarıysa Perşembe günü açıklanacak. “Tarihsel olarak bakıldığında ECB tutanaklarında yeni bir bilgi veya mesaj verilmediği için etki derecesinin limitli kalma ihtimalinin son derece yüksek olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerinin yer aldığı Ünlü & Co. analizi şöyle devam ediyor: “Bölgede son olarak açıklanan rakamlara göre enflasyon %10,6 seviyesinde bulunuyor. Bu kapsamda ECB’nin Aralık ayında para politikasında bir kez daha faiz artırımı yapması bekleniyor. Tutanakların ortaya koyacağı tablo artırımın 50 mi yoksa 75 baz puan mı olacağına ışık tutabilir.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk