Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasasında Endişe İklimi Sürüyor

“Halihazırda böyle önemli bir Fed toplantısı haftasında piyasa rakamlarının iyileşmesini beklemiyoruz”

25 Temmuz 2022 14:04

Güncellenme: 25 Temmuz 2022 14:41

Temmuz ayının son haftasında piyasaların gözü ABD’nin Federal Açık Piyasa Komitesi’nden çıkacak kararda. Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, Haziran ayı toplantısında 1994’ten bu yana ilk kez 75 baz puanlık faiz artırımına giden Fed’in bu toplantıda da “yüzde 80 olasılıkla 75 baz puanlık faiz kararı alması beklendiğini” söylüyor: “İlk olarak ABD’de konut piyasa verileri, haftalık işsizlik başvurularındaki yükseliş derken resesyon korkusu ile yeni bir haftaya başladık. Sene sonuna kadar 200bp faiz artışı yapması beklenen Fed’in son 75bp’lık faiz artışı olabilir. Ayrıca enflasyonda henüz bir düşüş olmasa da 5 yıllık US swap faizleri de rotayı aşağıya çevirmeye başladı.”


Petrol fiyatlarının resesyon korkusu ile senenin ilk üç haftalık üst üste eksi kapanışını yaptığını hatırlatan Süllü, hem metal hem de petrol fiyatlarındaki bu gerilemenin enflasyon görünümü açısından daha olumlu sinyaller verdiğini söylüyor: “Bu görüntü altında hem Fed hem de resesyon fiyatlaması ile Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda düşüş yaşanıyor. Cuma günü 1,03 trilyon dolar olan toplam piyasa değeri büyüklüğü bu sabah 985 milyar dolara gerilemiş durumda.”


Bitcoin fiyatı 22 bin doların altına geriledi. Ethereum 1,500 dolar seviyelerinde fiyatlanmaya devam ederken, XRP de 0.35 bandının altına düştü. SOL ve DOGE yüzde 4'ün üzerinde geriledi. Bitcoin sabah saatlerinde 21 bin 900 dolar yakınında işlem görürken, bir günde yüzde 2'nin üzerinde düşüş yaşamasına rağmen haftalık veride yüzde 5 yükselişte” diye konuşan Futurance & Fexobit Hazine ve Araştırma Müdürü Sercan Yıldırım ise kriptoların toplam piyasa değerinin hafta sonu itibarıyla tekrardan 1 trilyon doların altına (985 milyar dolara) sarktığını hatırlatıyor.


Süllü, kripto piyasasında bu haftanın kritik geçeceğini söylüyor: “ABD büyümesi, Fed kararı, PCE enflasyonu eşliğinde üç majör veri elde edeceğiz. Bitcoin’de kısa vadede 20 bin 700 – 21 bin dolar bandına sürükleyebilecek formasyon oluştu. OBO formasyonu onayı vermesi ile mevcut seviyelere kısa süreli bir gerileme ihtimalini artırıyor. Halihazırda böyle önemli bir Fed toplantısı haftasında piyasa rakamlarının iyileşmesini beklemiyoruz. Piyasalarda endişeler devam ediyor.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ETF Onayı Sonrası ETH'deki Değişim Oldukça Az

23 Temmuz 2024 17:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk