Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasası Toparlama Eğiliminde Ancak Zayıf Makroekonomik Veriler Gelmeye Devam Ediyor

Bitcoin yüzde 8’lik yükselişiyle son 10 gündür ilk defa 20 bin dolar psikolojik eşiğin üzerinde işlem görürken, diğer büyük kripto paralarda da artış söz konusu

27 Eylül 2022 10:35

Güncellenme: 27 Eylül 2022 10:39

Düne kıyasla çok daha yeşil bir görünümle günü karşılayan kripto piyasasının en büyük kripto parası Bitcoin yüzde 8’i bulan yükselişiyle bu yazı kaleme alınırken 20 bin 208 dolardan işlem görüyor.


Blokzincirinde tarihi bir altyapı değişikliğine giderek artık çok daha çevre dostu bir konsensusa, proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum’un fiyatında ise dünden beri artış söz konusu. Yüzde 7,51’lik değer kazanan dünyanın piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto parası şu sıralar 1,385 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da yüzler kısmen gülüyor: XRP yüzde 2,72, Binance Coin (BNB) yüzde 5, Cardano da yüzde 4,52’lik değer kazandı.


CoinDesk’e konuşan Wave Financial’ın direktörü Nauman Sheikh, “Dünyada olup bitenlere rağmen kripto piyasası gayet iyi bir performans gösteriyor” diyor. Nitekim geçtiğimiz yılın başından beri hisse senedi piyasalarıyla paralel hareket eden kripto piyasası artık makroekonomik gelişmelerden de fiyatlanıyor.


Kripto piyasasının hisse senedi piyasasıyla korelasyonu devam edecek mi?


Ancak bu konuda aksini düşünenler de var: CoinDesk’e konuşan bir diğer isim kripto fon yönetim şirketi Arca’nın yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı Jeff Dorman, süregelen makroekonomik çalkantılara rağmen dijital varlıkların makrodaki gelişmelerle korelasyonunu “kısa ömürlü” olarak tarif ediyor ve söz konusu paralelliğin sadece “Bitcoin ve birkaç büyük kripto parayla sınırlı olduğunu” söylüyor: “Dijital varlık yatırımlarının başarısı ya da başarısız geleceği noktasal grafiklerden ziyade daha çok kullanıcı ve uygulama büyüklüğüyle bağlantılı olacak” diye konuşan Dorman, ekliyor: “Geride bıraktığımız Ethereum Birleşmesi ve ABD Merkez Bankası’nın açıkça baskılarının ardından dijital varlıkların fiyatını belirleyecek bir sonraki katalizör ne olacak? Buna cevap verebilmemiz için söz konusu verilerin ne kadar vasat olduğunu kabul etmemiz ve eğilimlerin yakın zamanda tersine dönebileceği veri noktalarıyla kıyaslama yapmamız gerekiyor.”


Öte yandan gelen yeni makroekonomik veriler merkez bankalarının sıkı para politikaları son sürat devam ettireceğinin göstergesi olabilir. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun yayımladığı analizde, “Büyüme tahminlerinde ise aşağı yönlü revizyonların arttığını görüyoruz. Son olarak OECD; enerji arzındaki daralma, sıkı para politikaları ve yüksek enflasyon nedeniyle daha önce yüzde 2,8 seviyesinde bulunan küresel büyüme tahminini yüzde 2,2’ye çekti. Euro Bölgesi’nde bu yıl yüzde 3,1 olması beklenen büyümenin gelecek yıl yüzde 0,3’e gerileyeceği tahmin edilirken ABD’de 2022 ve 2023 için sırasıyla yüzde 1,5 ve yüzde 0,5’lik büyüme öngörülüyor” ifadeleri yer alıyor.


Almanya'da resesyon sesleri


Benzer şekilde Almanya'nın önde gelen dört ekonomik düşünce kuruluşunun (RWI, Ifo, IfW ve IWH) Almanya Ekonomi Bakanlığı için hazırladığı belirtilen raporda gelecek yıl Alman ekonomisinin daralacağı enflasyonun ise yükseleceği öngörülüyor. Bu yıl sadece yüzde 1,4 büyümesi beklenen Alman ekonomisinin gelecek yıl ise yüzde 0,4 daralması bekleniyor. Bu yıl yüzde 8,4 olması beklenen enflasyonun ise gelecek yıl yüzde 8,8'e yükseleceği tahmin ediliyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Saklama Şirketi Fireblocks, Coinbase International Exchange ile Ortaklık Kurdu

10 Haziran 2024 22:07

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk