Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasası ile Nasdaq Korelasyonu, ABD TÜFE Öncesi Olumluya Döndü

Uzmanlar, Salı günü yayımlanacak ABD TÜFE raporunun, dünyanın en büyük ekonomisinde dezenflasyonun devam ettiğini ortaya koymasını bekliyor.

13 Şubat 2023 16:25

Güncellenme: 13 Şubat 2023 16:35

Kripto piyasası ile teknoloji ağırlıklı Nasdaq hisse senedi endeksi arasındaki korelasyon olumluya döndü. Bu durum, dijital varlık yatırımcılarının Wall Street'te yeniden riskli yatırımlara odaklandığını gösteriyor.


Grafik platformu TradingView'den elde edilen verilere göre, kripto piyasasının toplam değeri ile Nasdaq arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısı dört haftada -0,12'den 0,74' e yükseldi ve Kasım ayının başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.


Diğer bir deyişle, kripto piyasası yeniden teknoloji hisse senetleriyle birlikte hareket ediyor. Teknoloji hisse senetlerinin daha yüksekten işlem gördüğü günlerde, bitcoin (BTC) ve ether (ETH) dahil olmak üzere, kripto para birimlerinin de benzer eğilimi göstermesi bekleniyor. Tam tersi durumda, teknoloji hisse senetlerindeki düşüş ise, kripto piyasasını daha aşağı çekebilir.


FED'in yılın ileriki aylarında faiz indirimlerine gideceği yönündeki spekülasyonlar, likiditeye bağımlı riskli varlıklar arasındaki yenilenen korelasyonun gerçek sebebi olabilir. Uzun süredir devam eden olumlu ilişki, Sam Bankman Fried'e ait FTX borsasının, Wall Street'teki risk sıfırlamasına rağmen kripto yatırımcılarının token'larını ucuza satmalarına yol açan çarpıcı çöküşü sayesinde Kasım ayında paramparça oldu.Korelasyon, iki varlığın veya ürünün belirli bir dönemdeki getirilerinin veya genel hareketlerinin karşılaştırılmasıyla belirleniyor. 1'e yakın korelasyon, iki varlığın aynı yönde uyumlu hareket ettiğini gösteriyor. Negatif korelasyon ise, iki varlığın zıt yönlere doğru gittiği anlamına geliyor.


Yenilenen bu pozitif korelasyon, kripto para birimlerinin, hisse senedi piyasalarında volatilite yaratan ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) gibi makroekonomik verilere duyarlılığının arttığını gösteriyor. MarketWatch'a göre TÜFE'nin arttığı günler, geçen yıl ABD hisse senetleri için en volatil dönemlerden biriydi.


Reuters'in FXStreet kaynaklı tahminlerine göre, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun Salı günü yayımlayacağı TÜFE raporunda muhtemelen, Aralık ayında % 6,5 olan yıllık enflasyonun Ocak'ta % 6,2' ye düştüğü bildirilecek. Volatil gıda ve enerji bileşenlerini hesaba katmayan çekirdek TÜFE'nin ise %5,7'den %5,5'e gerilemesi bekleniyor.


Tahmin edilenden daha yüksek bir oran, teknoloji hisse senetlerini ve kripto para birimlerini daha da düşürerek FED para politikasının gevşeyeceği yönündeki ümitleri yok edebilir. 


Kripto hizmetleri sağlayıcısı Amberdata'dan Gregoire Magadini, Pazar günü yayımlanan haftalık bültende, "Salı günkü TÜFE açıklaması yeni bir başlangıç olacak. Son zamanlarda karşılaşılan, tarım dışı istihdam verilerine (NFP) ilişkin ciddi sürprizler göz önüne alındığında, TÜFE beklenenden daha yüksek gelirse, bu riskli varlıklar için ciddi düşüşe işaret edebilir.” diye yazdı. 


Steno Research'ün kurucusu ve CEO'su Andreas Steno Larsen'e göre, TÜFE verilerinin beklenenden daha makul gelmesi muhtemel. Bu da FED'in faiz düşürme umutlarını artıracak.


Larsen, geçen hafta abonelere gönderilen bir notta, "Hem önceki hem sonraki modellerimize ve göstergelerimize dayanarak, ana enflasyon ve çekirdek enflasyon oranlarının sırasıyla yaklaşık % 6,1 ve % 5,3 olmasını öngördüklerini" kaydetti.


Larsen, "Konut sektörü TÜFE'deki realiteye uygun olarak aşırı yükselirken, ücretler ileriye dönük tüm önemli göstergelere göre yavaşladı. Bu da ana enflasyona oranla çekirdek enflasyonda aşağı yönlü daha büyük risk/ödül olduğu anlamına geliyor" diyor. Larsen ayrıca, enerji bileşeni, ikinci el arabalar dahil mal fiyatları ve mal fiyatlarındaki yavaşlamanın TÜFE'ye pozitif katkı yapacağı tahmininde de bulunuyor. 


Kripto piyasasının toplam değeri son zamanlarda altı ayın en yüksek seviyesine, 1,06 trilyon dolara yükseldi. Bu yazı yayımlandığında ise, yıl başından yayım tarihine %25 artış kaydeden toplam değer 948 milyar dolar civarında seyrediyordu. Nasdaq bu yıl %12 değer kazandı.


Daha Fazla Oku

    kriptoNasdaqFedkorelasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası Bitay'da Üst Düzey Atama

27 Eylül 2023 19:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk