Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasası Haftaya Yatay Bir Seyirle Başlıyor

Geçen Cuma günü yaşanan keskin düşüşün ardından Bitcoin 21 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

22 Ağustos 2022 09:37

Güncellenme: 22 Ağustos 2022 12:33

Almanya’dan gelen beklenmedik derecede olumsuz enflasyon verileri sonucunda, geçtiğimiz Cuma günü 23 bin dolar direncini kaybeden ve 20 bin dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin, haftaya yatay bir görünümle başlıyor. Son 24 saatte yüzde 1,12 değer kazanan piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası, şu sıralar 21 bin 460 dolardan işlem görüyor.


Keza Ethereum’da da benzer bir durum söz konusu. Çok değil sadece bir hafta önce Birleşme’ye dair detayların gün yüzüne çıkması ve sürecin planlandığı gibi sorunsuz işlemesiyle geçen Çarşamba günü neredeyse 2 bin dolara dayanan Ethereum, dün akşam saatlerinde 1531 dolar bandına kadar gerilerken, son 24 saatte yüzde 1,12’lik artışla 1605 dolar seviyesine yükseldi.


CoinDesk’e konuşan kripto varlık yönetim şirketi BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale, “Bitcoin’in 25 bin dolar seviyesini geçemeyip rallisini yapamaması, makroekonomik endişelerin piyasalar üzerindeki etkisinin bir göstergesi” diyor. Piyasalara dair iyimser bir tutum sergileyen DiPasquale, “Eğer Bitcoin yeni dip seviyesi olarak 18 bin doların altına düşmezse sağlıklı bir sıkılaştırmayla Eylül ayında yukarı yönlü bir hareketlilik görmemiz mümkün” diye konuşuyor.


Fakat Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu Cuma günü Kansas City Ekonomik Politika Sempozyumu’ndaki konuşması piyasaların yakından ve muhtemelen endişeyle takip edeceği bir indikatör olacak. Fed’in önümüzdeki dönemdeki para politikasına dair ipuçları verebilecek bu konuşma, tıpkı geçen hafta yayımlanan Fed tutanakları gibi belirleyici bir faktör olabilir. Geçtiğimiz Perşembe günü Saint Louis Merkez Bankası Başkanı James Bullard da enflasyon üzerindeki baskının yoğunlaştırılması için şahin politikanın devam ettirilmesi gerektiğini ve bu bağlamda üst üste üçüncü defa yapılacak 75 baz puanlık faiz artırımını savunmuştu.  


Son 24 saatin en çok kazandıran kripto paraları arasında yüzde 21,9’luk artışıyla XYO Network (XYO) birinci sırada yer alırken, SuperRare (RARE) yüzde 19,44, EOS yüzde 8,34 ve Injective Protocol de yüzde 8,23’lük yükseliş kaydetti.


Yüzde 7,63’lük kayıpla NKN son 24 saatin en çok kaybettiren kripto parasıyken, iflas bayrağını çoktan çekmiş Celsius’un coin’i CEL ise yüzde 5,94’lük değer kaybı yaşadı. CEL’i yüzde 4,11’le MOBOX (MBOX) ve yüzde 3,45’le Decred (DCR) izledi.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Lider Kripto Para Borsası

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk