Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasası Fed’in Yarınki Faiz Kararını Fiyatlıyor

“FOMC’den sürpriz bir karar ya da Powell’ın açıklamalarında ters köşe bir nokta olmadığı sürece risk iştahında artış bekliyoruz”

26 Temmuz 2022 15:09

Güncellenme: 26 Temmuz 2022 15:12

Kripto piyasası yarınki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından gelecek haberi fiyatlıyor. Ancak sürpriz bir 100 baz puanlık faiz artırımı satışları artırabilir.


Yarınki toplantıdan çıkacak karara dair beklentinin 75 baz puan faiz artırılması yönünde olduğunu söyleyen Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, “yüzde 25 olasılıkla 100 baz puan faiz artırılabilir” diyor ve ekliyor: “Halbuki birçok Fed yetkilisi 75bp faiz artışını desteklediği yönünde sözlü yönlendirme yapmış olsa da piyasa azımsanmayacak bir olasılıkla 100bp faiz artırımını olasılıkların içine dahil ediyor. Fed sürpriz yaparsa fiyatlaması da kripto paralar ve Fed öncesi endekslerde ufak çaplı satıcılı seyirlere yol açıyor.”


Pazartesi günü ABD borsalarında S&P500 yüzde 0,13 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,28 artış ile yatay kapanış yaparken, NASDAQ endeksi yüzde 0,55 oranında düştü. Dolar endeksi ise 106 bandında işlem görmeye devam ediyor. ABD tahvil getirileri tarafında iki yıllık getiriler 10 yıllıkların 22 baz puan üzerinde resesyon fiyatlamasını sürdürüyor.


Halihazırda metal ve emtia fiyatları düşüş trendine girerken, ABD 5 yıllık swap faizlerindeki aşağı kırılımın enflasyon beklentilerinin bir nebze durulduğunu gösterdiğini söyleyen Süllü, “Senenin geri kalanında 200bp faiz artırımı beklenen FOMC’de Temmuz ayı toplantısının rahat geçmesini ve sonrasında kararın sindirilmesinin ardından piyasa 100bp risk gördüğü ve satış yaptığı kısmı geri alarak yukarı bir miktar kripto paralarda tepki beklediğimizi söyleyebilirim” diyor ve ekliyor: “Bu nedenle FOMC’den sürpriz bir karar ya da Powell’ın açıklamalarında ters köşe bir nokta olmadığı sürece rahat bir FOMC ve sonrasında risk iştahında artış bekliyoruz”


Bitcoin ve Ethereum’un haftalık kazançları geri çekiliyor gibi göründüğünü söyleyen Futurance & Fexobit Hazine ve Araştırma Müdürü Sercan Yıldırım ise altcoin’lerde de kayıpların arttığını ifade ediyor: “Ethereum 1,450 doların altına sarkarken, Solana ve ADA’da da yüzde 5’lik düşüş söz konusu. ‘Buy the dip’ alımları gelmediği gibi panik satışın olmadığı bir bant aralığı yaşıyoruz. Yatırımcıların bu süreçte faiz kararından sonra daha fazla düşme endişesi yaşadığı gözleniyor.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk