Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasası Dünkü Kayıplarını Telafi Ediyor

Bitcoin ve diğer büyük kripto paralar dünkü beklentilerin üzerinde gelen ABD tüketici fiyat endeksinin ardından toparlanma eğiliminde

14 Ekim 2022 10:56

Güncellenme: 14 Ekim 2022 11:00

ABD’de Eylül ayı tüketici fiyat endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından kripto piyasası hemen tepki vermiş, Bitcoin yüzde 3 değer kaybetmişti. Ancak dünkü kayıpların telafi edildiği, yaklaşık bir aydır 19 ila 20 bin dolar arasında mekik dokuyan Bitcoin’in tekrar aynı seviyeye döndüğü görülüyor. Düne kıyasla yüzde 3,56’lık değer kazanan piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası tekrar psikolojik eşiğe dayanarak, 19 bin 670 dolardan işlem görüyor.


Proof-of-stake konsensusuna geçiş yapan ve hemen ardından ralli beklentisindeki yatırımcıları fiyat performansıyla hayal kırıklığına uğratan Ethereum da tıpkı Bitcoin gibi uzun süredir takılı kaldığı seviyeye geri dönmüş durumda. Düne kıyasla yüzde 3,12’lik artış kaydeden Ethereum şu anda 1,319 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor.


Neredeyse çift haneli artış kaydeden, piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralardan XRP’deki artış ise oldukça dikkat çekici. Son 24 saatte yüzde 9,26’lık değer kazanan XRP, 0,50 sente doğru yelken açmış durumda. Binance Coin (BNB) yüzde 3,65, Cardano ise yüzde 6,65’lik artış kaydetti.


Kripto piyasasının geleneksel piyasalarla pozitif korelasyonunda ise değişen bir tablo yok. Dün ABD’de açıklanan Eylül ayı TÜFE verisinin yüzde 8,3’ten yüzde 8,2’ye gerilemesine karşın piyasa beklentisinin (yüzde 8,1) üzerinde kalmış durumda. ABD’de endekslerin 2020 başından bu yana en düşük seviyeye gerilemesi ve çekirdek enflasyonun zirveye yakın olduğuna yönelik algı tepki alımlarını tetiklerken kayıplarını telafi eden hisse senetleri son derece güçlü kapanışlar yaptı. Teknoloji borsası Nasdaq yüzde 2,23’lük, Dow Jones yüzde 2,83’lük, S&P 500 ise yüzde 2,8’lik artışla dünü kapadılar.


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük bülteninde “Hatırlanacağı gibi önceki hafta istihdam rakamlarının güçlü olduğunu görmüştük. Dolayısıyla hem istihdamın hem de enflasyonun kuvvetli olmasının Fed’in agresif faiz artırımlarına devam edeceğine yönelik güçlü bir zemin yarattığını unutmamak gerekir” uyarısı yapılıyor.


Fed toplantısının olmadığı ayda özellikle makroekonomik veriler küresel piyasalara yön vermeye devam ediyor. Ünlü & Co. bülteninde “Yüksek enflasyon rakamının ardından ABD’de bugün ise perakende satışlar verisini takip edeceğiz. Ortalama beklenti önceki ay yüzde 0,3 artış gösteren verinin bu kez yüzde 0,2 oranında artış göstereceği yönünde. Ayrıca Michigan tüketici güven endeksi de günün öne çıkan verilerinden birini oluşturuyor. Endeksin alt kalemlerinde özellikle enflasyon beklentilerinin ne yönde değiştiği piyasalar açısından önemli bir gösterge olabilir. Son veride bir yıllık enflasyon beklentisi yüzde 4,7 seviyesinde bulunuyordu” ifadeleri yer alıyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in Binance.US Platformundaki Fiyatı Düşüş Yaşadı

9 Haziran 2023 17:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk