Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Para Alım Momentumu Azalıyor

Bank of America’nın raporuna göre ABD Merkez Bankası’nın daha şahin bir tavır alması ve faizlerin yüksek seyretmesi riskleri fiyatlara henüz tam olarak yansımış değil.

1 Eylül 2022 14:36

Güncellenme: 1 Eylül 2022 16:32

Bank of America (BofA) tarafında Çarşamba günü yayımlanan bir rapora göre, kripto yatırımcıları değeri dolara endeksli bir varlık olan stabilcoin’lere yönelirken daha volatil varlıklardan çıkış yapıyorlar. Bunun temel nedenleri “ayı piyasasından geri dönüş” konusundaki belirsizlikler ve ABD’de sert bir resesyon yaşanma riski. 


BofA araştırma yöneticisi Alkesh Shah’ın katıldığı podcastte verdiği bilgilere göre, dijital varlıkların da dahil olduğu bir grup riskli varlık Haziran ayında gördükleri dip seviyesinin üzerinde işlem görseler de, ABD Merkez Bankası’nın daha şahin bir yaklaşım benimsemesi ve yüksek faizlerin beklenenden daha uzun bir süre kalıcı olması olasılıkları fiyatlara tam anlamıyla yansımış değil. 


Shah, “Kripto ve dijital bazı varlıkları da kapsayan riskli varlıklar klasik olan yoğun satış sonrası ayı piyasasındaki toparlanma etkisini yaşıyor olabilirler” diyor.  


Bankanın token akışlarına dair analizine göre, kripto alım momentumu azalıyor ve yatırımcılar stabilcoin’lere yöneliyor. Buradaki ana kaygının “ayı piyasası rallisi” korkusu (büyük bir düşüş ardından kısa süreli bir toparlanma durumu) olabileceğine dikkat çekiliyor. Ayrıca ABD’de özellikle gelecek yılda büyümenin beklenenden daha yavaş gerçekleşmesi olasılığının varlıkları ve doğal olarak kripto paraları zayıflatma riski de öne çıkıyor. 


Shah’a göre bu ay içerisinde gerçekleşmesi beklenen ve Ethereum blok zincirinde planlanan beş güncellemeden ilki olan Merge, dijital varlıklar sektöründe önemli bir dönüm noktası olacak. Zira bu güncelleme ile bu ağ üzerinde inşa edilen uygulamalara (NFT’ler gibi) erişim bariyerlerinin azalması ve enerji kullanımının yüzde 99 oranında düşürülmesi hedefleniyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Jack Dorsey'nin Kurduğu Block, Bir Bitcoin Madencilik Sistemi İnşa Ediyor

24 Nisan 2024 18:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk