Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Ödemeler: Teknoloji Görünmez Olurken

Kripto ödemeler: Teknoloji Görünmez Olurken

30 Mayıs 2022 20:10

Güncellenme: 25 Ağustos 2022 20:12

TradFi’a olan ilginin kriptoya yönelik meraktan çıkıp kriptoya bağlanmaya doğru evrilmesi sektördeki en önemli hareket olabilir.

 

Eğer bir sektörde, etkinliklerdeki konular insanların önem verdiği sonuçlara değil de yazılıma ve donanıma odaklanıyorsa o sektör henüz emekleme aşamasındadır. 

 

Bitcoin Miami’yi henüz geride bırakmışken ve kripto paranın gelecekte tek para olacağını iddia eden fanatikler sesini yükseltirken Satoshi Nakamato’nun ortaya attığı uçtan uca elektronik nakit sistemini hayata geçirip geçiremediğimiz sorgulamak iyi olacaktır.

 

Takma isimli Nakamoto’nun Bitcoin beyaz kitabını yayımlamasından ve blokzinciri devriminin başlamasından bu güne 13 yıl geçmişken kripto ödeme vaasini konuşmak pek de anlamlı olmayab,ilir. Ancak kripotonun “finansın küçük bir alt dalı” mı yoksa ana akım olmaya başlayan bir hareket mi olduğunu daha iyi anlamak için bir başka konferansa gidelim.

 

Geçen yıl Las Vegas’da düzenlenen Money 20/20’de kripto ana sahnede konuşulan önemli konular arasındaydı. Ancak eski usul ödemeler, bankacılık ve geleneksel finansal hizmetler şirketleri (kısaca TradFi) ile ilgili konularda salonlar iğne atsan yere düşmeyecek kadar doluydu.

 

Bir zamanlar sadece kripto karşıtlarının tutunduğu bir dal gibi görülen TradFi’a olan ilginin kripto merakından kripto odaklılığa dönüşlmesi sektörün en önemli gelişmelerinden biri olabilir. Bunun nedeni sadece dijital varlıkların Wall Street’in onayı almaya ihtiyaç duyması değil Wall Street’in de açık blokzinciri ağlarının sahip olduğu sürekli devrede olma, güven ve iş modeli dönüşümü özelliklerine ihtiyaç duyması.

 

Kripto konusundaki en meşhur çark edişlerden biri de JPMorgan’dan gelmişti. Şirketin CEO’su Jamie Dimon, kripto alıp satan bir çalışanını yakalarsa işine son vereceğini söylemişti. Şu anda banka merkeziyetsiz finans ve blokzinciri gibi konulara kucak açmış durumda. Bu konuda da yalnız değiller. 

 

Antitez mi Sentez mi?

 

Soru şu: Kripto ödemeleri mevcut ödeme sistemleri ve bankacılık uygulamaları ile rekabet mi edecek yoksa kripto ödemeler geleneksel oyuncular için alternatif bir katman oluşturup günlük kullanımlara köprü mu olacak? 

 

Bu eğilim kendini en net biçimde stabil coin segmentinde gösteriyor. Bu coinler belirli bir varlığa dayalı olan ve o referans varlık üzerinden bir fiyat stabilitesi oluşturabiliyor. Gerçekten de stabil coinler günlük hayatta milyarlarca kişi tarafından kullanılma potansiyeli sundukları için küresel anlamda düzenleyicilerin de dikkatini çekiyorlar. 

 

Tüm stabil coinler aynı olmasa da USDC gibi stabil coinler belirli tahsisler gerektiren kullanım senaryoları ortaya koyuyorlar. Kısacası herkesin tatmin olabileceği bir “bana parayı göster” durumu nedeniyle gerçek hayattaki ödemelerde stabil coinlerin kullanım ihtimali de artıyor.

 

Gerçekten de blokzinciri geliştirme yarışı hız kazandıkça ve Solana gibi yüksek performanslı blokzincirleri ve Novi grubununkine benzer yeni blokzincirleri hayata geçtikte tüm bunlara aktarılan bir inovasyon olacak: Stabil coinler…

 

Önümüzdeki Yıllar

 

Yoksa koruma duvarlarıyla örülü geleneksel ekonomiye benzeyecek bir çoklu-kanal dünyasına doğru mu gidiyoruz? Yoksa tek bir zincirin her şeyi yönettiği bir dünyaya mı? 

 

Blokzincirindeki veya Web3’teki bu yaratıcı yıkım değer temelli bir internetin halihazırda var olduğunu gösteriyor ancak sanki daha çevirmeli ağ döneminde gibiyiz. 

 

Artık ne demekse, “ana akıma dönüşüm” nasıl gerçekleşecek? Kripto ödemeler bu partiye geç kalan geleneksel ödeme oyuncuları tarafından sahiplenecek mi? Yoksa ana akım adaptasyon uçtan uca ödemelerin ölçeklenmesi, birlikte çalışmaya yönelik zorlukların aşılması ve teknolojinin kullanım ve düzenlemeler açısından geri plana geçmesiyle mi olacak? 

 

Blokzinciri, teknoloji geri plana çekildiğinde dünyayı çok daha değiştirebilir. Benzer şekilde sınırlar ötesine yönelik ödemeler konusunda tartışmalar azaldığında ve küresel ölçekte yayılmış, düşük maliyetli ödeme ağları kurulduğunda ve güvenilir taraflar arasında anlık gerçekleşen işlemler sağlandığında kripto ödemeler de dünyayı değiştirebilecek.

 

Ne kadar büyük veya ne kadar teknolojik açıdan yetkin olursa olsun bunu tek bir şirketin başarması mümkün değil. Teknolojisi çok özgün ve düzenlemelerle arası iyi bile olsa imkânsız. Aksine, gezegenimizdeki internete bağlı her türlü cihazı uyumlu bir ödeme noktasına dönüştürmek en büyük teknolojik öncelik olarak görülmeli. 

 

Bazı projeler bu noktaları birleştirmeye talipken bazıları açık inovasyon ve herkese açık blokzincirlerini öne çıkararak geleceğin finansal altyapısını kurgulamayı hedefliyor.

 

200 milyondan fazla kişi bu ihtimali görüp “long” pozisyon almış durumda. Hatta bunların bazıları şu anda bile stabil coin kullanarak kahve satın alabiliyorlar. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk