Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kriptoda İkinci Çeyreğin Odağı Ether ETF

ABD’de ether ETF’lerine yönelik onayın mayısta geleceğine dair ümitler tükenmiş gözüküyor.

30 Nisan 2024 16:41

Güncellenme: 30 Nisan 2024 17:11

Nisan ayı, kripto para ekosisteminin 2023'ün ortalarından bu yana konuştuğu kripto para varlığı tabanlı spot borsa yatırım fonları (ETF) açısından da hareketli geçti. Hong Kong menkul kıymet otoritesi ülkeyi kripto varlıklar açısından yeni bir merkeze dönüştürme yolunda önemli bir adım atarak spot ether ve bitcoin ETF'lerini onayladı. 30 Nisan'da işlem görmeye başlayan Hong Kong ETFlerinin piyasalardaki pozitif etkisi, ether’e yönelik tartışmalar ve ABDdeki erteleme beklentileriyle gölgelendi. Küresel kripto para borsası Gate.ionun Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, ETF tartışmalarına dair son gelişmeleri değerlendirdi.


Hong Kong bitcoin ve ether ETF’lerine 1 milyar dolarlık giriş bekleniyor

 Bloomberg Intelligence analistlerine göre, Ocak 2023'te onaylanan ABD spot bitcoin ETF’leri, bugüne dek 12,4 milyar dolar pozitif net giriş gördü. Yaklaşık üç ay sonra Hong Kong’dan gelen olumlu haber de spot ETF’lerin kriptodaki etkilerine yönelik beklentileri artırdı. “Tahminler, Hong Kongda onay alan ve 30 Nisanda işlem görmeye başlayan hem bitcoin hem de ether spot ETF’lerin bir yılda 1 milyar dolarlık net giriş göreceğine işaret ediyor” diyen Kafkas Sönmez, şöyle ekledi: 


“Elbette bu, ABD’deki ETF’lere göre oldukça kısıtlı ve sönük kalıyor. Yine de bu rakam, Hong Kong’un 50 milyar dolarlık ETF pazarı büyüklüğünün yaklaşık %2’sine karşılık geliyor. Çin anakarasındaki yatırımcıların bu varlıklara yatırım yapamayacak olması bir diğer olumsuz durum. Zira Çin’deki yatırımcılar da Hong Kong spot BTC ve ETH ETF’lerine yatırım yapabilseydi, 25 milyar dolarlık bir potansiyel daha oluşacaktı.”


Emtia ve menkul kıymet tartışmaları büyüyor 

Kriptoda 2023 boyunca ve 2024’ün ilk çeyreğinde ekosistemin ortak temasının bitcoin ETF'leri ve Bitcoin yarılanması olduğunu hatırlatan Sönmez, “Her iki gelişme de sona erince piyasalar ve katılımcılar Ethereum’a ve ether’e odaklandı. Burada temelde, birbiriyle ilişkili iki tartışma var. Bunlardan ilki ve daha önemlisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ether’e yönelik tavrı. Geçtiğimiz günlerde MetaMask cüzdan geliştiricisi Consensys, ether’in SEC’in sınıflandırmaya çalıştığı üzere bir menkul kıymet değil, emtia olduğunu öne sürerek otoriteye dava açtı. Şirket, SEC’in tavrını bir yetki ihlali ve ‘yasa dışı güç gaspı’ olarak tanımlıyor. SEC, tıpkı Ripple’da olduğu gibi, ether’i menkul kıymet olarak tanımlamak ve düzenlemek istiyor. Tüm bu tartışmaların gölgesinde, ether ETF başvurularının son durumu tartışılmaya devam ediyor” diye konuştu.


“Kötü niyetli yaklaşımlar inovasyonun önünü tıkar” 

 SEC’in masasında, ether’in de tıpkı bitcoin gibi borsa yatırım fonlarına zemin oluşturmasını öneren başvuruların beklediğini hatırlatan Sönmez, değerlendirmesini şu ifadelerle sonlandırdı: 


“Geçtiğimiz günlerde ünlü bankalardan Standard Chartered bu konudaki duruşunu değiştirdi ve SEC’in başvurulara dair kararını mayısta açıklamayacağını söyledi. Reuters da sektör yetkililerine atıfta bulunduğu haberinde, mayıs sonlarına doğru gelmesi beklenen kararın ret olacağını öne sürdü. SEC Başkanı Gary Gensler’ın kripto ekosistemiyle bitmek bilmeyen bir hesaplaşması var. Ancak bunun kökeni de Demokratlar içinde de yer alan kripto karşıtı temsilciler. ABD’de seçim yılı olması, otoritelerin yaklaşımını değiştiriyor. Karar vericilerin, regülatörlerin, kötü niyetli yaklaşımların inovasyonunun önünü tıkayacağını farkına varması gerekiyor.”


Daha Fazla Oku

    bitcoin etfether etfHong Kong

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk