Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

WSJ: Kripto Hedge Fonları, UST'nin Patlamasından Sonra Tether Shortluyor

Genesis'ten bir yetkili Wall Street Journal'a, Tether’deki short pozisyonların "en az yüz milyonlarca" dolar değerinde olduğunu söyledi.

27 Haziran 2022 15:06

Güncellenme: 27 Haziran 2022 16:32

Kripto odaklı hedge fonlarının, terraUSD'nin (UST) çöküşünden yaklaşık bir ay sonra, piyasadaki kasvetli görünüm ile ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin Tether'i (USDT) giderek daha fazla açığa satttığı belirtildi.


Genesis'in kurumsal satış müdürü Leon Marshall, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, "Tether'a bakan ve onu açığa çıkarmak isteyen geleneksel hedge fonlarının ilgisinde gerçek bir artış oldu" dedi. Marshall, pozisyonların en az "yüz milyonlarca" dolar değerinde olduğunu ekledi.


Genesis ve CoinDesk, Digital Currency Group'un bağımsız yan kuruluşlarıdır.


Genesis, short pozisyonların UST'nin milyarlarca dolara mal olançöküşünün ardından arttığını söyledi. Algoritmik olarak kontrol edilen stabilcoin’in fiyatı Mayıs ayı sonlarında birkaç kuruşa düştü ve kripto alanında hasar gören ve önde gelen kripto borç verenleri ve ticaret fonlarını etkileyen bulaşma risklerine neden oldu.


ABD Merkez Bankası (Fed) ülkede yaşanan 40 yılın en yüksek enflasyonunu frenlemek için faiz oranlarını yükseltti. WSJ’ye göre bazı fonlar daha geniş ekonomiye bahis olarak USDT'yi açığa satıyor. Diğerleri de tether'ı destekleyen varlıkların kalitesi konusunda endişeli.


Stabilcoin piyasası, UST'nin Mayıs ayındaki çöküşünden bu yana yatırımcıların büyük miktarlarda USDT kullanmasıyla bir darbe aldı. Bildirildiği gibi, Haziran ortasında yatırımcılar yalnızca bir hafta içinde Tether'den yaklaşık 1,7 milyar dolar çekti.


Tether'in piyasa hacmi CoinGecko verilerine göre,Mayıs ortasından bu yana 20 milyar dolar’dan fazla düştü. 


Fir Tree Partners ve Viceroy Research LLC gibi fonlar daha önce Tether'e karşı bahse girerek varlığın gerçek desteği ve denetlenmiş rezervlerin eksikliği hakkında şeffaflık olmamasına atıfta bulunmuştu.


Ancak Tether yetkilileri bu tür risklerin varlığını reddetti. Tether haziran ayında, portföyünün "%85'inin Çin veya Asya ticari kağıtları tarafından desteklendiğine" dair söylentilerin "tamamen yanlış" olduğunu ve muhtemelen zaten stresli olan piyasadan ek kar elde etmek isteyenler tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.


Nisan ayında, bir Tether sözcüsü MarketWatch'a verdiği demeçte, varlığı açığa satanların "son hedef olarak bir yönetim ücreti toplama hedefiyle dezenformasyondan yararlanarak daha az bilgili olanlardan sermaye toplamak için akıllıca bir plana dahil gibi göründüğünü" öne sürmüştü.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin 57 Bin Dolar Seviyesine Düştü

4 Temmuz 2024 17:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk