Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Klasik ve Merkeziyetsiz Finans Birbirlerini Büyütecek

Turan Sert, regülasyonların gelmesi ve kripto bankaların çıkmasıyla birlikte iki tarafın birbirine yanaşacağını ve sistemlerin iç içe geçeceğini belirtiyor

14 Ekim 2022 11:54

Güncellenme: 14 Ekim 2022 15:47

Akademisyen ve yazar Turan Sert, Coindesk Türkiye’nin Yeni Paradigma etkinliğinde, “DeFi finansı nasıl dönüştürüyor?” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. İşte o konuşmadan satırbaşları:


*Özünde kullanıcı ekonomisi olan bir dünyaya doğru geçiyoruz. Bu dünyada önemli olan konu kullanıcıların çok daha fazla söz sahibi olması.


*Finans dünyası değişen paradigmadan en çok etkilenen alanlardan biri. Bunun nedeni de çok basit, blok zincirinin oluşturduğu değişim daha çok dijitalleşmiş alanlarda görülüyor. Finans da en fazla dijitalleşen alan.


*Merkeziyetsiz sistemler güven getiriyor. Finans sektörünün de temel işlevi güven olduğu için paradigma değişmeye başlıyor. Finans dünyasının sağladığı güvene, merkeziyetsiz sistemler alternatif oluyor. Yani mevcut finans kurumlarına bazı yeni rakipler geliyor.


*Mevcut finans sisteminin aracı olmasından dolayı, bazı kısıtları var. Merkeziyetsiz finans ise buradan kurtarıyor. Klasik finans kurumlarında, siz kullanıcı olarak varlığınızı o finans kurumuna emanet etmek zorundasınız. Merkeziyetsiz finansta ise kullanıcı kendi varlığı üzerinde tam hakimiyete sahip.


*Klasik regülasyon kurumları müşterinin paralarını sakladığı için çok ciddi regülasyonlara tabi. Herkesi içeri alamıyorlar. Şu anda dünyada 1,7 milyar insanın finans sistemine erişimi yok. Merkeziyetsiz finans bu kesime hizmet sağlayabilir.


*Klasik finans, mevcut itibari para ve varlıklar üzerinden hizmet verirken, merkeziyetsiz finans kripto paralar üzerinden veriyor. Ama regülasyonların gelmesi ve kripto bankaların çıkmasıyla birlikte iki taraf da birbirine yanaşacak ve iç içe geçecekler.


*Finansal okuryazarlığı henüz yeterli olmayan bir kitle için merkeziyetsiz finansı kullanabilmek çok zor. Burada klasik finans oyuncuları yer alabilir. DeFi da merkeziyetsiz finans altyapısını kullanıp, üst tarafta bu hizmetleri kendi müşterilerine verebilir. Bu da DeFi’ın büyümesi ve daha geniş bir kanala geçmesi için çok önemli bir yol.


*İki tarafın beraber çalışabileceklerini düşünüyorum. DeFi kullanmayacak, kendini güvende hissetmeyecek çok büyük bir kesim var.


*Regülasyonların oluşmasıyla birlikte iki kanalın birbirlerini büyüteceklerini düşünüyorum. Kullanıcıların faydasına olduğu için burada önü alınamaz bir akın var. Herkes bir şekilde kendi payını almak için bu alana girecek.


*Burasının çok yeni bir alan olduğunu da gözden kaçırıyoruz. 2017 yılından bu yana altyapı başlıyor ama son kullanıcıya çıkması 2020’nin Mayıs ayı gibi oldu. Çünkü sistemdeki para 1 milyar dolara gelmişti.


*2020 içinde sistemdeki rakam 100 milyarı geçti. Çok ciddi bir büyüme vardı ama son 7-8 ayda bunun çok da organik bir büyüme olmadığını gördük. Regülasyonların olmamasıyla, merkeziyetsiz altyapıyı kullanan merkezi kurumların, banka gibi hizmet verip, müşterilerden topladıkları kripto paraları, belli fonlara plase ettiklerini ve herhangi bir şekilde risk yönetimi kullanmadan kaldıraçlı işlem yaptıklarını gördük. Aslında o artış kaldıraçlı işlemler nedeniyle gelmişti.


*Ama yafta merkeziyetsiz finansa vuruldu. Bu nedenle bu alana regülasyonların gelmesi gerekiyor.


*Bu alanda çalışan yazılımcılar daha çok ürüne odaklanmış durumdalar ama kullanıcı deneyimi anlamında çok geriler. DeFi ürünlerinin son kullanıcıya rahat ulaşabileceği bir arayüze sahip olması gerekiyor.


*Kripto parayı kaybetmeye karşı önleyici mekanizmalar yada sigortaların da oluşturulması lazım. Bu DeFi’ın kendi içinde yapması gereken ev ödevi.


*Yatırımcılar şu an da DeFi’a girmesin. Bunun nedeni fiyatlar düşük diye değil. Yatırım için olgunlaşmasını beklemek de fayda var. Çok hızlı bir dünya. Belki 2023 yılı olabilir.


*Mutlaka yatırım yapmak isteyen yatırımcılara da tavsiyem kesinlikle yeni çıkmış ürünlere girmesinler. En azından bir yıllık ürünleri kullanmalarını tavsiye ederim.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD TÜFE Mayıs Ayında Yatay Seyretti, BTC Yeniden Yükselişte

12 Haziran 2024 19:25

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk