Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Justin Sun’ın Poloniex’inin Rakip Çatalı Desteklemesi PoW Çatalını Zora Soktu

Çatalın ETHW token’ı teknik sıkıntılar ve Poloniex’in daha az bilinen bir blok zincirini destekleme kararı sonrası yüzde 70 düşüş yaşadı.

17 Eylül 2022 12:28

Güncellenme: 17 Eylül 2022 21:44

Ethereum’daki birleşmenin sorunsuz gerçekleşmesinin aksine kripto madencilerin Proof-of-Work ağını korumaya yönelik oluşturduğu yeni “çatal”, blok zincirinde teknik sıkıntılar ve sorunlar baş gösteriyor. 


Ethereum POW olarak adlandırılan bu proje, kullanıcıların teknik sıkıntılardan şikayet etmeleri ve Tron’un kurucusu ve EthereumPOW’a ilk aşamada destek veren Justin Sun’ın yatırımcıları arasında olduğu Poloniex blok zincirinin rakip PoW çatalını destekleme kararı sonrası sorunlar yaşamaya başladı. 


Verilere bakıldığında bunlarla birlikte madencilerin kaynaklarını Ethereum Classic’e (ETC) yönlendirdikleri de görülüyor.


Yeni ETHW token’ının fiyatı Cuma günü 8 dolara kadar geriledi ve bu hafta işlem gördüğü 30 dolar seviyelerine kıyasla yüzde 70 civarında bir düşüş sergiledi.


Token üzerindeki bir türev sözleşmeyi Ağustos ayında listeleyen BitMEX’de de token 96 dolarlardan 11 dolarlara kadar gerilemişti.


ETHW'nun fiyatı Ağutos'tan bu yana düşüşte.Rakip çatallar

 

Ethereum birleşme kapsamında Proof-of-Stake teknolojisine geçişi finalize etme noktasına gelmişken Çin merkezli bir Ethereum madencisi olan Chandler Guo alternatif bir plan öne sürmüştü.


Guo, Ağustos ayında yaptığı teklifte birleşme sonrasında da Proof-of-Work mekanizmasını kullanmaya devam edecek alternatif bir blok zinciri oluşturmaya yönelik bir çatal ortaya atmıştı. Elinde ether olan herkes aynı miktarda yeni blok zincirinin token’ından (ETHW) alabilecekti. Çatal birleşmenin hemen ertesi günü hayata geçirilecekti.


İlk aşamada ses getiren bu teklifle birlikte bazı borsalar potansiyel blok zincirinin olası token’ını listeleme yarışına girdiler. Bunlar arasında Poloniex de vardı. Poloniex’in yatırımcılarından olan sun, Ethereum’un PoW’de kalmasının bir savunucusu haline geldi ve bu sistemin denemmiş ve onaylanmış bir sistem olduğunu vurguladı.


Ardından ETHW çatalının gerçekleşeceği gün Poloniex şaşırtıcı bir açıklama yaparak daha az bilinen ve farklı bir çatal olan EthereumFair’i (ETF token) destekleyeceğini söyledi.


Kripto borsası geçtiğimiz Perşembe yaptığı duyuruda, “Piyasanın durumuna, kullanıcıların ortak görüşüne bakan Poloniex, EthereumFair (ETF) çatal zincirini seçme kararı aldı. Bu çatal topluluğun çoğunluğunun desteğini alması ve ETW’ya kıyasla daha fazla bilgi işlem gücünü arkasına alabilmesi ile öne çıkıyor” diyordu.


ethereumFair hakkında çok sınırlı bilgi var. Projenin Twitter akışına göre ETF token’ları bitcoin, ether classic, classzz ve dogecoin sahipleri arasında dağıtılacak. Yani ETH sahipleri bu airdrop’a dahil olamayacaklar.


Poloniex, kullanıcıların halihazırda token’ları aldıklarını ve blok zincirinin hayata geçtiğini açıkladı. Huobi ve Gate.io gibi blok zincirleri de ETF’i listelemeye başladılar.


EthereumPOW’un fikir babası Guo attığı bir tweette Poloniex’in “büyük bir hata” yaptığını söyledi.


Sun bu konuda yorum yapmadı.


Kritpto hedge fonu Galois Capital’ın yöneticisi Kevin Zhou Ethereum birleşmesi sonrası PoW’ün gelişmeye devam edeceği tahmininde bulunmuştu. 


Yazı hazırlandığı sırada ETF Poloniex üzerinde 17 dolar civarında işlem görüyordu. ETHW ise FTX üzerinde 12 dolar civarındaydı.


Alıcı yok

 

Analistler herhangi bir PoW çatalının uzun ömürlü olacağından emin olmasalar da birçok trader buradan para kazanmanın yollarını aramaya başlamıştı.


Stratejileri airdrop için seçilmek üzere ETH almak veya borçlanmak üzerineydi. Sonrasında ETHW token’ları (veya herhangi bir sert çatalın token’larını) aldıktan sonra piyasada satacaklardı. Bu token’lar bedava olduğu için her türlü kazanç kâr olarak yazılacaktı.


Bu ETHW üzerinde çok büyük bir satış baskısı oluşturdu. Zira bu projeyle ciddi biçimde ilgilenen büyük yatırımcı sayısı oldukça azdı.


Dijital varlık hedge fonu BKCoin Capital’ın kurucu ortağı Kevin Kang, CoinDesk’e verdiği yorumda, “Birkaç OTC ile konuştum ve herkesin satışta olduğunu söylediler. Alıcı yok” diyordu.


Guo, Cuma günü çıktığı CoinDesk TV’de EthereumPOW ağındaki madencilerin yüzde 90’ının iflas edeceğini açıkladı. Görülen teknik sorunlara dair fikri sorulduğunda da bu sorunların “sıradan sorunlar” olduğunu vurguladı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Demokratlar, Fed'in Faiz Oranını Düşürmesi Gerektiğini Düşünüyor

11 Haziran 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk