Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

JustCarbon ve Likvidi, Karbon Kredileri için Blockchain Piyasalarını Başlattı

Girişimler, doğal CO2 uzaklaştırma süreçlerine kripto para birimiyle fayda sağlamayı hedefliyor.

12 Nisan 2022 23:57

Güncellenme: 26 Mayıs 2022 10:00

JustCarbon ve Likvidi, katılımcılara sera gazı emisyonu ticareti yapma ve karbon ayak izlerini azaltma imkanı veren tokenize karbon kredileri için ticaret platformlarının başladığını duyurdu. JustCarbon tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, JustCarbon Kaldırma Birimleri (JCR'ler) için bir pazar yeri açıldığı belirtilirken, Likvidi ise Çarşamba günkü açıklamasında Sıvı Karbon Kredisi (LCO2) için bir platform açtığını söyledi.

Hem LCO2 hem de JCR'ler, Verra (VCS) tarafından verilen karbon kredilerinin blok zinciri versiyonlarını oluşturuyor.  JCR'ler ayrıca Gold Standard tarafından temin edilen kredileri de temsil ediyor ve  her biri 1 metrik ton karbona eşdeğer durumda.

Hem JustCarbon ve hem de Likvidi, çevre yönetimini iyileştirmek amacıyla blockchain teknolojisinin nasıl kullanılabileceğini araştıran ve bu konuda büyüme gösteren bir kurum grubuna katılıyor.

Çin, geçtiğimiz yaz bir karbon ticaret sistemi başlatmış, geçen yılın sonlarına doğru ise Cambridge Üniversitesi, Cambridge Karbon Kredileri Merkezi aracılığıyla biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla yeniden ağaçlandırma projelerine destek olacak karbon kredisi ticareti için blok zinciri tabanlı bir pazar geliştirmeyi amaçlayan benzer bir proje üzerinde çalıştığını söylemişti.

Likvidi CEO'su ve kurucu ortağı Ransu Salovaara,  açıklamasında, "Dünya artık karbon emisyonlarını azaltma zorluğuna karşı fazlasıyla duyarlı hale geliyor. Hükümetler tek başına bunu başaramayacak" dedi.

JustCarbon, tarafından yapılan basın açıklamasında, şeffaf ve etkili bir “doğa bazlı karbon tutma pazarı” oluşturulmasının hedeflendiği belirtilirken projenin aynı zamanda daha küçük şirketlerin sera gazı emisyonlarını dengelemeleri ve ticaretini yapmaları için bir yol çıcı olmasının istendiği vurgulanıyor. Tokenlar zincirler arası çalışacak şekilde üretildi ve bugünden itibaren üçüncü taraf borsalarda alınıp satılabilmesi mümkün olacak.

JustCarbon'a ait platformu, merkeziyetsiz  bir kuruluş (DAO) tarafından yönetilirken bu durum tek bir kuruluşun veya bir sermaye grubunun ona sahip olmayacağı veya kontrol etmeyeceği anlamını taşıyor. JustCarbon Yönetim Birimi  de (JCG), DAO için oylama ve karar verme sürecini kolaylaştıracak.

Likvidi, DAO Maker ile çalışırken platform Avalanche üzerinde çalışacak.

JustCarbon aynı zamanda dijital koleksiyon üreticisi ve yaratıcısı olan NFT Design Works ile de ortaklık kurmuş durumda, bu sayede NFT’ler karbon denkleştirmeden faydalanabilecekler.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Nvidia’nın Kazançları Bitcoin ve Kripto Düzeltmesini Tetikleyebilir

22 Şubat 2024 10:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk