Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

JPMorgan: Mayıs’a Kadar Spot Ether ETF Onayı İhtimali %50’den Az

Yatırım bankası, Ethereum da dahil olmak üzere proof-of-stake blok zincirleri için staking hizmetleri sunan kripto borsalarına karşı açılan davaların, ether ETF onaylarını zorlaştırdığını söyledi.

19 Ocak 2024 16:27

Güncellenme: 19 Ocak 2024 17:07

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) ARK 21 Shares’in spot ether (ETH) borsa yatırım fonunu (ETF) kararı için son tarih 23 Mayıs. Ancak JPMorgan, SEC’in ETF’yi Mayıs ayına kadar onaylama olasılığının %50’den az olduğunu düşünüyor.


Geçen yıl BTC ETF anlatısının piyasayı ele geçirmesinden bu yana, trader'lar ABD'de spot ETF onayı almak için bir sonraki olası aday olarak ether'e odaklanıyor. Bu umutlar, yazdan bu yana daralan ve son iki ayda yaklaşık %12 oranında seyreden Grayscale Ethereum Trust'ın (ETHE) net varlık değerindeki (NAV) düşüşle ortaya çıkıyor.


Yatırım bankasına göre, bazıları SEC'in menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği için kripto borsalarına karşı açtığı davada ETH'den bahsetmeme kararının, düzenleyicinin önümüzdeki aylarda kripto para birimini bir emtia olarak sınıflandıracağı anlamına geldiğini ve bunun spot ETF onayı için gerekli bir koşul olduğunu savunuyor. Bazıları ise geçen yıl eylül ayında ether vadeli işlemlerine dayalı ETF'lerin onaylanmasının "ether'in tek başına bir emtia olarak kabul edildiği” anlamına geldiğini savunuyor.


JPMorgan'ın Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistleri şüpheci kalmaya devam ediyor. Analistler, müşterilerine gönderdikleri notta “Yukarıdaki argümanları anlayabiliyor olsak da SEC’in mayıs ayına kadar ether’i bir emtia olarak sınıflandırması zor. Bu da spot ETF onay ihtimalini %50’nin altına düşürüyor” ifadelerini kullanıyor.


ETH, spot bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının ardından yükseldi, bunun sebebi ise trader’ların ETH ETF’sine dair barındırdığı umutlar.


JPMorgan, raporunda Ethereum'un 2022'de proof-of-work'ten proof-of-stake konsensüs mekanizmasına geçişi ve bu değişimin blok zincirinin merkeziyetsizliği üzerindeki etkisine atıfta bulundu. Böylece ether'in artık SEC tarafından menkul kıymet olarak sınıflandırılan bitcoin (BTC) dışındaki diğer altcoin’lere daha çok benzediği belirtildi.


Daha Fazla Oku

    ether etfETHbtcJPMorgan

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Polymarket Yatırımcılarına Göre Fed'in Bu Yıl Faiz İndirimi Yapmama İhtimali %32

19 Nisan 2024 12:58

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk