Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Jerome Powell’ı Beklerken

Hem hisse senedi hem de kripto piyasalarında gözler Fed Başkanı’nın Cuma günü vereceği sinyallere çevrildi

24 Ağustos 2022 10:21

Güncellenme: 24 Ağustos 2022 11:07

Kripto piyasası düne kıyasla daha yeşil bir görünüm sergilerken, kaydedilen artışların çoğunluğu yatay bir grafik çizmekten fazlasını vadetmiyor. Geçen hafta sonu yüzde 10 değer kaybeden piyasanın toplam hacmi tıpkı Ayı Piyasası’nın başlarındaymışız gibi 1 trilyon doların altına geriledi. Tüm dünya genelindeki zayıf makroekonomik verilerin, bilhassa enflasyon oranlarının beklentilerin üzerinde seyretmesi merkez bankalarına daha sıkı bir para politikası izlettiriyor. ABD Merkez Bankası’nın iki dönem üst üste 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesinin ardından hem hisse senedi hem de kripto piyasaları “Bir 75 baz puanlık artış daha gelir mi?” endişesiyle fiyatlanıyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin yüzde 1,54’lük artışla 21 bin 366 dolar seviyesinde işlem görüyor. İşlem maliyetlerini azaltacak ve düşük enerji tüketimiyle çok daha çevre dostu bir protokole, proof-of-stake konsensusuna geçiş yapacak Ethereum ise geçtiğimiz yedi günde yüzde 12’lik değer kaybetti. Son 24 saatte yüzde 4’lük artış kaydeden dünyanın en büyük ikinci kripto parası, şu sıralar 1,642 dolardan işlem görüyor.


Dünden beri en çok kaybettiren kripto para ise geçtiğimiz haftaların gündemden düşmeyen ve iflasıyla piyasada domino etkisi yaratan Celsius oldu; CEL token son 24 saatte yüzde 17,37’lik değer kaybederken, Aragon (ANT) yüzde 4,33, XYO Network (XYO) yüzde 3,72, Vulcan Forged (PYR) ise yüzde 1,59’luk düşüş kaydetti.


Hisse senedi piyasaları da tıpkı kriptoda olduğu gibi yatay bir performans sergiliyor: Teknoloji borsası NASDAQ yüzde 0,1, S&P 500 0,2’lik değer kaybederken, Dow Jones’daki düşüş ise yüzde 0,5’i buldu.


Kripto piyasası ile hisse senedi piyasaları arasında (özellikle de teknoloji borsası NASDAQ’la) doğru orantılı bir ilişkinin olduğunu savunanların sayısı gittikçe artarken, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından paylaşılan bir blog yazısında kripto piyasalarının Asya hisse senedi piyasalarıyla ilişkisi ele alındı. IMF’e göre, Bitcoin ile Ethereum’daki düşüş ve 2020’den beri yaşanan volatiliteyle Asya piyasaları arasında bir korelasyon söz konusu. Blog yazısında şu ifadeler yer alıyor: “Kripto piyasası ve Asya’daki hisse senedi piyasalarının artan birbirine bağlılığının ardında, borsa ve borsa dışı alanlarda kriptoyla ilişkili platformların ve yatırım araçlarının giderek daha fazla benimsenmesinin yanı sıra, spot ve kurumsal yatırımcıların kriptoya yönünü çevirmeleri yatıyor.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk