Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

"Japon Kripto Borsaları, Marj Ticaretindeki Kaldıracı Artırmaya Çalışıyor"

Marj ticareti üst limitlerinin revize edilmesine yönelik gayret, piyasadaki likiditeyi güçlendirirken kurumsal yatırımcılar da dahil çeşitli trader’ları çekmeyi amaçlıyor.

20 Haziran 2023 15:46

Güncellenme: 20 Haziran 2023 15:54

Japonya'nın kripto para borsaları, bitcoin (BTC) gibi popüler kripto paralar üzerindeki marj ticareti kısıtlamalarını azaltmaları yönünde düzenleyicilere baskı yapıyor.


Bloomberg'e göre, ülkedeki borsalar bir zamanlar ana sermayenin 25 katına kadar kaldıraç sunuyordu ve ticaret hacimleri 2020 ve 2021'de yıllık 500 milyar dolara kadar çıkmıştı.


Ancak Japon düzenleyiciler, 2022 yılının başlarında kripto borsalarına ana sermayenin sadece iki katı kadar kaldıraçla kısıtladı ve bu da ticaret hacminin geçtiğimiz yıl sert bir şekilde düşmesine yol açtı.


Yerel borsaların kendi düzenleyici organı Japon Sanal ve Kripto Varlıklar Borsa Derneği (JVCEA), şu anda bu kısıtlamaların piyasanın büyümesine ket vurduğunu ve yeni katılımcıları korkuttuğunu iddia ediyor.


Organın talepleri arasında, ana sermayenin en az 10 katı kadar olan daha yüksek bir kaldıraç limiti isteği bulunuyor.


JVCEA Başkan Yardımcısı Genki Oda Bloomberg’e verdiği bir demeçte, kaldıraç kuralını yeniden düzenlemenin Japonya’yı “kripto ve blok zincir şirketleri için daha cazip” kılacağını ve daha fazla ticarete teşvik edeceğini belirtti.


Düzenleyicilerin, piyasa risklerini ve yatırımcı güvenliğini dikkate alarak bu teklifi değerlendirmeleri bekleniyor. Marj ticaretinin üst limitine yönelik her türlü yeniden düzenleme, sektörün katılımcılarına danışarak ve incelemelerle gerçekleşecek.


JVCEA’ya göre marj ticareti üst limitlerinin revize edilmesine yönelik gayret, piyasadaki likiditeyi güçlendirirken kurumsal yatırımcılar da dahil çeşitli trader’ları çekmeyi amaçlıyor. Daha yüksek kaldıraca izin vermek ayrıca trader’ların kendi konumlarını daha efektif bir şekilde yönetebilmelerine de imkân tanıyacak.


Veriler, Japon kripto borsalarının son 24 saat içerisinde değeri 110 milyon doları aşkın ticaret hacmi gerçekleştirdiğini gösteriyor. Hacmin çoğu, bitcoin (BTC), ether (ETH) ve xrp (XRP) üzerinden gerçekleşti.


JVCEA’nın bu yorumları Japonya kripto düzenlemelerine ve stabil coin kullanımına ısınırken geldi. Milletvekillerinin ülkedeki NFT ve sanal arazilere ilişkin işletmelerin büyümesini desteklemek adına Web3 düzenlemelerini inceledikleri söylenirken, yerel bankalar da önümüzdeki aylarda Japon yen’i gibi yasal bir paraya sabitlenmiş kendi stabil coin’lerini yayımlama planları üzerinde çalışıyor.


Daha Fazla Oku

    kriptokaldıraçlikidite

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Elon Musk’ın OpenAI’a Dava Açmasıyla WLD Düşüşe Geçti

1 Mart 2024 15:30

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk