Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

İstanbul Yeni Dünyanın Finans Merkezi Olabilir

Blokzincir dünya finans merkezlerinin yerini değiştirebilir. Peki Türkiye bu dönüşüme hazır mı?

10 Ekim 2022 16:00

Güncellenme: 10 Ekim 2022 18:04

Türkiye’de blok zinciri alanında çalışmalar yürüten pek çok girişim ürün ve hizmetlerini ticarileştirebilmek için bu alana yönelik regülasyonların tamamlanmasını bekliyor. Özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında ürün geliştiren pek çok girişim işlerini yurtdışından sürdürme yoluna gidiyor. 


Boğaziçi Üniversite İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi ve eski SPK Başkan Vekili Taha Meli Arvas, Avrasya Blokchain Zirvesi'nde yaptığı konuşmada blokzincir teknolojilerinin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere çok büyük fırsatlar sunduğunu belirterek, Türkiye’nin gerçekten bir finans merkezi olabileceğinin altını çiziyor: “Beş sene önce olmayan banka, şu an teknik olarak Türkiye’nin en büyük bankası. Beş sene sonra da Türkiye’nin en büyük bankasının sahibi siz olabilirsiniz. Çünkü 10 sene sonra şu an bir dev gibi gördüğümüz bankalar ya olmayacak ya da küçülecek. Teknoloji bu kadar hızlı gelişiyor.”


Ancak düzenleyici kurumların girişimlerin gerisinde kaldığının altını çizen Arvas, “Tüm dünyada sermaye piyasalarını düzenleyen kurumlar reaktif çalışıyor. Zaten çok derin bir bürokrasi var. Her şeye müdahale eden bir yapı söz konusu. Türkiye’de ise SPK’nın bu teknolojinin yolunu açması lazım. Çünkü gelişmekte olan ülkeler için blokzincir çok büyük bir fırsat. Peer-to-peer lending (bir aracı olmadan taraflar arası borç ilişkisi kurulması) bu yıl 200 milyar doları geçecek. Daha rekabetçi bir ortam istiyorsak bundan daha iyi bir fırsat yok” diyor.


Devletlerin Bu Teknolojiyi Sahiplenmesi Gerekiyor


Türkiye uzun zamandır geleneksel finansta bir finans merkezi olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak bu konuda çok fazla yol katedilebilmiş değil. 


Diğer taraftan tüm paydaşların yeni ortaya çıktığı, kuraların yeni yeni belirlenmeye başladığı merkeziyetsiz finans dünyasının önemli bir oyuncusu olabilir. Arvas, “Dünyadaki tüm ülkelerin önünde ama özellikle gelişmekte olan ülkelerin önünde böyle bir seçenek var. 5-10 sene içinde dünyada finans merkezi İstanbul olabilir. Ama bunun için devletlerin böyle bir teknolojiyi sahiplenmesi, müsaade etmesi ve hızlı bir şekilde regüle etmesi gerekir” diyor.


Peki girişimciler, özellikle finans dünyasındakiler, hangi alanlara odaklanmalı? Kripto para borsası Bitlo CEO’su ve Kurucu Mustafa Alpay, “Finans dünyasının yaptığı her şeyi blokzincire taşıyabiliyorsunuz. Bugün bu dünyadan kopyalayabileceğimiz pek çok ürün blokzincire taşınamamış durumda. 2017 yılından bu yana bir çalışma var bu alanda ama daha çok başında” diyor ve ekliyor: “Bizim kripto para borsası olarak buradaki görevimiz insanlara ilk adımı attırabilmek, ilk kriptosunu aldırabilmek.”


Metaverse Altyapısı Hazır Değil


Zirveye katılan bir diğer konuşmacı NomuPay Türkiye Ülke Müdürü Ergi Şener ise girişimcilerin meteverse’te yapılabileceklerine değiniyor. Metaverse ile işin pazarlama tarafında yol katedildiğine, insanların hem kendileri hem de avatarları için pazarlama yapabildiğinin altını çizen Şener, “Pazarlama sorunu çözülüyor ama metaverse'te ödemenin nasıl yapılacağı tamamen muamma. Bizim bunları düşünmemiz lazım, asıl potansiyel burada gizli” diyor.


Diğer taraftan metaverse’ün Türkiye’de henüz gerçek anlamda olmadığına da işaret ediyor Şener: “Metaverse bangır bangır geliyor. Pandemi buna ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösterdi. Ancak altyapı olmadan bazı şeyleri yapmanın da imkanı yok. 5G altyapısı olmadan, sanal gerçeklik gözlükleri hayatımıza girmeden olabilecek bir kavram değil metaverse.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin ve VeChain için Yükseliş Görünümü

16 Şubat 2024 18:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk