Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasa Analizi: İsrail-Hamas Gerilimi Nedeniyle Bitcoin Düşebilir

Trader’lar piyasanın nasıl bir aksiyon alacağı konusunda farklı görüşlere sahip olsalar da kısa vadeli bir düşüş konusunda hemfikirler.

10 Ekim 2023 17:07

Güncellenme: 10 Ekim 2023 18:01

CoinDesk’e konuşan birkaç trader, Orta Doğu’da devam eden gerilimin kripto piyasalarına sıçrayabileceğini ve bitcoin (BTC) gibi risk varlıklarının kısa bir süreliğine de olsa düşüş yaşayabileceklerini belirtti.


Filistinli siyasi ve militan örgüt Hamas ile İsrail arasındaki çatışma bugün itibarıyla dördüncü gününe ulaştı.


Dijital varlık platformu VDX'in araştırma başkanı Greta Yuan, CoinDesk'e gönderdiği bir e-postada, "Küresel piyasa, çatışmanın yakınındaki petrol üreten ülkelere yayılabileceğine dair endişe ediyor, bu nedenle yatırımcılar oldukça çekingen" dedi. “Durumlar kötüleştikçe ve piyasa riskinden kaçma eğilimi arttıkça spot altın yaklaşık yüzde 1 arttı.”


Kripto piyasaları, artan petrol fiyatları ve kargaşanın uluslararası ticareti etkileyebileceği korkularıyla haftanın başında yüzde 2 düşmüştü.


Daha yüksek fiyatlara bahis oynayan vadeli işlem yatırımcıları ise altcoin’lerde satış baskısı oluştuğundan pazartesi gününden itibaren 24 saatlik bir süre içerisinde 100 milyon doların üzerinde tasfiye gördü. Yine de kripto piyasaları, boğalara güven aşılayabilecek erken direnç belirtileri gösteriyor.


Kripto borsası BTSE'nin COO'su Jeff Mei, "Çatışmanın şok edici haberlerinin ardından bitcoin'in fiyatında geçici bir düşüş gözlemledik, ancak fiyat yeniden istikrar kazandı" dedi. "Kripto varlıklar artan jeopolitik kargaşa karşısında direnç gösterdi."


2022'nin başlarında Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, bitcoin'in tek bir günde yüzde 7'ye kadar düşmesine yol açmıştı.


Şimdi ise bazı trader’lar bitcoin’in nasıl bir aksiyon alacağı konusunda tahminde bulunmak için yatırımcılara petrol ve enerji piyasası değişikliklerine dikkat etmelerini öneriyor.


FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, CoinDesk'e şunları söylüyor: “Makroekonomik etkilere bakacak olursak, enerji fiyatlarna dikkat etmeliyiz. Yükselen petrol fiyatları hisse senetlerinde bir satış dalgasını tetikleyerek daha sıkı bir para politikasına yol açabilir. Bu da bitcoin gibi risk varlıkları için en büyük risklerden biri.”


Daha Fazla Oku

    yatırımTradingkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yield Farming: Nedir ve Nasıl İşler?

30 Kasım 2023 20:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk