Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

IMF Yetkilisi, Kriptonun Düşüşünün 'Reel Ekonomiye' Girmediğini Söyledi

Uluslararası Para Fonu'nun küresel piyasa analizi bölümünün başkan yardımcısı Antonio Garcia Pascual, kripto bulaşmasının neden diğer pazarlara yayılmadığını tartışmak için CoinDesk TV'ye katıldı.

1 Ağustos 2022 10:42

Güncellenme: 1 Ağustos 2022 11:00

Uluslararası Para Fonu'ndaki küresel piyasa analizi bölümünün başkan yardımcısı Antonio Garcia Pascual'a göre, kripto pazarındaki satışlar daha geniş finansal sisteme yayılmadı.

 

Kripto endüstrisinin toplam piyasa değeri, geçen Kasım ayında 3 trilyon dolarlık zirvesinden 873 milyar dolar ile son zamanların en düşük seviyesine geriledi. Pascual, Cuma günü CoinDesk TV'nin First Mover’na yaptığı açıklamada, gerilemenin birçok kripto platformu üzerinde baskı oluşturduğunu, ancak "reel ekonomiye" yayılmadan büyük ölçüde "ekosistem içinde kaldığını" dile getirdi.

 

Pascual, "Gördüğünüz şey, merkeziyetsiz finans (DeFi) içindeki bazı stablecoin'ler ve tokenler de dahil olmak üzere daha riskli [varlıklarda] oluşan sarsıntı" dedi.

 

Yine de Pascual, ABD'de ve başka yerlerde kriptoya önemli miktarda para yatıranların Mayıs ayında TerraUSD stablecoin'in patlamasıyla büyük ölçüde kaybettiğini belirtti.

 

Röportaj, IMF'nin “World Economic Outlook Update: Gloomy and More Uncertain” Temmuz raporunun yayınlanmasının ardından geldi ve kripto varlıklarındaki satışların "kripto yatırım araçlarında nasıl büyük kayıplara yol açtığını" ve "algoritmik stablecoinlerin başarısızlığını" ayrıntılarıyla açıkladı.

 

Dahası, likidite ile ilgili sorunlar, Terra ağına sağlanan fonları ve borç verenleri vurdu. Örneğin, kripto hedge fonu Three Arrows Capital, TerraUSD'ye yaptığı yatırımla 200 milyon doların üzerinde kayıp yaşadı. Benzer şekilde, Chapter 11 adına iflas başvurusunda bulunan kripto brokerı Celsius Network, likidite sorunlarını Terra'nın çöküşünden kaynaklanan "domino etkisine" bağladı.

 

Pascual'ın görüşü, Citigroup analistlerinin Mayıs ayında yaptığı yorumları yansıtıyor. Bankanın analistleri, Terra'nın çöküşünün daha geniş finansal sistemi etkileme ihtimalinin düşük olacağını, çünkü kripto endüstrisinin nispeten küçük olduğunu söyledi.

 

Yine de Pascual, kriptonun büyüdüğünü ve algoritmik stablecoin'lerin benimseneceğini düşündüğünü söyledi, ancak düzenleyicilerin önce onlar hakkında net bir politika belirlemeleri gerektiğini söyledi.

 

Pascual, kriptonun özellikle kötüleşen küresel ekonominin yükünü taşıyan gelişmekte olan piyasalarda hızla genişlediğini, özellikle yüksek borç, yükselen enflasyon ve değişken para birimleri olan ülkelerde olduğunu söyledi.

 

Kriptonun volatilitesinin fazla olmasına rağmen, halka açık blokchainleri, insanların paralarını her zaman açık, küresel bir finansal sisteme taşımalarına ve iç kargaşadan kaçmalarına izin verdiğini söyledi. Ek olarak, daha ucuz sınır ötesi ödemelere duyulan ihtiyaç muhtemelen kullanımı artırıyor.

 

Pascaul, dünya bu sefer kripto bulaşmasından kaçarken, kriptonun artan benimsenmesi ve etkisi, bir dahaki sefere "küresel risk yayılmalarına" neden olabilir.

 

Bu risk, kriptonun yerel para birimlerine alternatif olarak daha yaygın olarak kullanıldığı yıllar sonra olabilir. Örneğin, El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul etti.

 

Pascual, bir kripto para biriminin yasal ihale olarak benimsenmesinin finansal katılımı artırabileceğini ve teknolojide bir ilerlemeyi temsil edebileceğini söylerken, bir ülkenin "makro ve finansal istikrarla ilgili konuların" ortasında dijital bir para birimini benimsemesinin bir sorun haline geldiğini söyledi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fran Velasquez

Fran, sitenin dergi bölümü olan Layer 2 ekibinde bir muhabirdir. Fran aslen Atlanta, Georgia'lıdır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde antropoloji ve gazetecilik okudu. Aralık 2021'de CUNY'nin Craig Newmark Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun oldu ve burada işletme ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 63 Bin Dolara Tutunamıyor

13 Mayıs 2024 18:58

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk