Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

IMF: Kripto’dan Çıkış Geniş Finansal Piyasayı Vurmayacak

Ekonomik havanın kararmasıyla IMF, enflasyon ve durgunluk gibi risklere dikkat çekti. Kripto piyasasındaki türbülans ise bunlardan biri değil.

26 Temmuz 2022 17:30

Güncellenme: 26 Temmuz 2022 19:23

Uluslararası Para Fonu (IMF) Salı günü yaptığı açıklamada kripto piyasasındaki çöküşlerinin küresel finansal istikrar için endişeye neden olmadığını belirtti.


IMF, Ukrayna savaşı ve devam eden Covid karantinalarının etkisi ile dünya ekonomisinin yüksek enflasyon ve iki yıl içinde yaşanacak ikinci bir olası resesyon ile sarsıldığına vurgu yaptı. Ancak rapora göre, geleneksel bankalardan izole olan Bitcoin gibi piyasalar geniş ekonomi için tehdit olarak görülmüyor.


TerraUSD ve Three Arrows Capital çöküşleri bazı düzenleyicileri gelişen piyasa üzerinde daha fazla kontrol uygulamaya heveslendirdi. IMF açıklaması bu yönelime rağmen geldi. 


IMF, kripto yatırımcıları için “Büyük kayıplara yol açan dramatik bir satıştan” bahsederek, “Geniş finansal sisteme bulaşma şimdiye kadar sınırlı kaldı” dedi.


Avrupa Sistemik Risk Kurulu Haziran'da yayımladığı raporda kriptonun artan popülaritesinin daha geniş finansal piyasa tehditlerinin “hızlı ve aniden” ortaya çıkması anlamına gelebileceğini söylemişti. 


IMF'nin kendisi de sektörün daha fazla düzenlenmesi için çağrıda bulunmuş ve El Salvador'u Bitcoin’i resmen tedavüle sokmaktan vazgeçmesi konusunda uyarmıştı.


Dünya çapındaki standart belirleyici kurumlar, bankaların kripto pazarına girişinin usul ve esaslarını belirlemek için çalışıyor. Basel Bankacılık Denetleme Komitesi de bankaların kripto rezervlerine dayalı olarak borç verme kabiliyetini sınırlayacak yüksek bir sermaye gereksiniminin yanı sıra, Bitcoin varlıklarına bir üst sınır öneriyor.


Avrupa Merkez Bankası'ndan Elizabeth McCaul, salı günü yayımlanan bir röportajda banka denetçilerinin düzenli yıllık incelemelerin bir parçası olarak artık bireysel kredi verenlerin kripto risklerine de bakmalarını önerdi.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nelson Wang

Nelson, CoinDesk'in ABD Doğu Kıyısı Haber Editörüdür. Daha önce TheStreet'te teknoloji hisseleri editörü ve tüketici hisseleri editörü olarak görev yaptı. Bundan önce Yahoo.com'da iş ve kişisel finans editörüydü. Ayrıca Condé Nast Portfolio'nun web sitesinde düzenleme pozisyonlarında bulundu ve bir Asya-Amerikan medya şirketi olan aMedia'nın içerik direktörlüğünü yaptı. Nelson, Long Island, New York'ta büyüdü ve Harvard Üniversitesi'ne giderek Sosyal Bilgiler alanında derece kazandı. BTC ve ETH'yi CoinDesk'in 1.000 dolarlık açıklama eşiğinin üzerinde tutuyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk