Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

İflas Haberlerine Rağmen Piyasa Sakinliğini Koruyor

Kripto kredi şirketi Genesis’in iflasının piyasalar nezdindeki etkisi şimdilik sınırlı gerçekleşiyor

20 Ocak 2023 11:30

Güncellenme: 20 Ocak 2023 11:42

Terra Luna, Three Arrows Capital ve FTX’in çöküşlerine sahne olan 2022’nin ardından yeni yıla görece yüksek moralle giren kripto piyasası yeni bir iflas haberiyle çalkalanıyor. Sam Bankman-Fried’in kripto imparatorluğunun batışının ardından para çekme işlemlerini durduran kripto kredi şirketi Genesis’in yaşadığı likidite sıkıntılarına ilişkin endişeler, yeni yıla girerken ete ve kemiğe bürünmüş durumda.


Ancak Genesis’in iflas başvurusunun piyasada şimdilik büyük bir olumsuz etki bırakmadığı görülüyor. Digital Currency Group çatısı altında faaliyet gösteren Genesis’in sektör paydaşlarına neredeyse 3,5 milyar dolarlık borcunun bulunduğuna ilişkin haberler gündemi işgal etse de piyasada aşağı yönlü hareketlilik beklentilerin altında gerçekleşiyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 0,16’lık yükseliş kaydederek 20 bin 951 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’in hemen ardından ikinci sırada yer alan Ethereum ise yüzde 1,46’lık artış kaydederek 1,548 dolardan el değiştiriyor.


Diğer büyük kripto paralarda da görece yatay bir görünüm söz konusu: XRP yüzde 1,54’lük ve Cardano (ADA) yüzde 1,21’lik artış gösterirken, Binance Coin (BNB) yüzde 1,06’lık, Dogecoin (DOGE) yüzde 0,1’lik ve Polygon (MATIC) ise yüzde 0,44’lük düşüş kaydetmiş durumda.


Yurt dışında ise gündem genel hatlarıyla sakin. Makroekonomik veri tarafında ABD Aralık ayı ikinci el konut satışları dışında önemli bir veri bulunmuyor. Fed yetkililerinin yoğun konuşma programı ise haftanın son işlem gününde de devam edecek. Bu kapsamda Philadelphia Fed Başkanı Harker TSİ 17.00’de, Fed Guvernörü Waller ise TSİ 21.00’de konuşacak.Daha Fazla Oku

    GenesisDigital Currency GroupFTX

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget koruma fonu 410 Milyon dolar oldu

6 Aralık 2023 17:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk