Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

İflas Eden Celsius’un Token’ının Fiyatı Twitter’daki ‘Açıkçı Sıkıştırma’ Hareketiyle Artıyor

Celsius’un geçen ayki iflas başvurusundan beri şirketin token’ı CEL yüzde 300 değer kazandı

9 Ağustos 2022 15:48

Güncellenme: 9 Ağustos 2022 16:23

İflasını açıklayan kripto kredi şirketi Celsius Network’ün CEL token’ı Pazartesi günü 1,63 dolara yükseldi. CEL token şu sıralar ise Celsius’un mali sıkıntılar yaşadığı ve kullanıcıların para çekme işlemlerini durdurduğu dönemden daha yüksek bir fiyattan işlem görüyor.


Kripto kredi şirketinin 12 Haziran’da para çekme işlemlerini durdurduğunu açıklamasının ardından CEL token’ın değeri 15 sente kadar gerilemişti. Kripto istihbarat şirketi Messari’nin verilerine göre, CEL’in mevcut fiyatı iki aydan kısa bir sürede 10 katına çıkarken, Celsius’un iflas koruma başvurusunda bulunduğu 13 Haziran’dan beri ise değeri yüzde 300 artmış durumda.


CoinDesk’e konuşan Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management direktörü Brett Sifling, “Büyüme sermayelerinin aniden yükseldiği ortamda CEL gibi spekülatif varlıkların ve ‘meme’ coin’lerin yukarı yönlü hareketlilikte oldukları görülüyor” diye konuşuyor.


Twitter’da #CELShortSqueeze hashtag’iyle paylaşılan ve buradaki topluluğun başlattığı ‘açıkçıları sıkıştırma’ hareketi token’ın fiyatında spekülasyonlara neden oldu.Celsius’un yaşadığı sıkıntılar sonrası birçok trader borsalarda açığa alarak CEL’in fiyatının düşük olacağını bekliyordu. Fakat bir grup insan ise geçen yılki GameStop (GME) olayında olduğu gibi açıkçıları sıkıştırarak fırsat yakalamak istiyor.


Açıkçıları sıkıştırmak, açık pozisyondaki satıcıların pozisyonlarını korumak adına daha yüksek fiyattan geri almalarını zorlaması ve bunun sonucunda zor durumdaki varlıklarda yaşanan ani fiyat artışı anlamına gelir. İflasını açıklayan kripto şirketi Voyager Network’ün VGX token’ı da açıkçı sıkıştırmanın son örneği.


Celsius’un para transferlerini durdurması toplam arzdaki CEL token’larının çok büyük bir kısmının platformda kilitlendiğini ve sadece ufak bir kısmının borsalarda işlem gördüğü anlamına geliyor.


Kripto veri analitik platformu Dune’un verilerine göre, kripto türev borsası FTX’in elinde tuttuğu 4,4 milyon CEL token miktarı geriye kalan tüm borsalardaki CEL token’lardan fazla. Veriler, borsada açığa satılan 3 milyon token olduğunu gösteriyor.


Celsius topluluğu ise açıktan satış yapanların FTX üzerinden CEL token’ları almasını, borsadan dijital varlıklarını çekip kendi cüzdanlarına aktarmalarını ve tavan fiyattan satmaları için emir oluşturmaları için baskı uyguluyor.


CoinDesk’e konuşan kripto varlık yönetim şirketi Hashdex’in ürün ve teknolojiden sorumlu yöneticisi Samir Kerbage, “Dolaşımdaki arz çok küçük miktarda olduğundan dolayı açıkçı sıkıştırmak teknik olarak mümkün. Ancak piyasa üzerindeki genel etkisi ise sınırlı ve uzun vadede bunu sürdürülebilir kılmak zor” diye konuşuyor.


Coinglass verilerine göre, CEL’in fiyatı Pazartesi günü 1,43 dolardan 1,63’e çıkarken FTX borsasında 300 bine yakın açık pozisyonun kapatıldığı ve son 24 saatteki likidasyonun 480 bin doları geçmiş durumda.


Bazı analistler CEL’in uzun vadeli dönüşüne dair iyimser bir duruş sergilerken, coin’in geleceği konusunda Kerbage şüpheci yaklaşıyor: “Yatırımcıların aktivizm ya da Celsius’u desteklemek amaçlı açıkçı sıkıştırmaları için dar bir alan söz konusu. Fakat çok daha kötü bir senaryo da gerçekleşebilir: Token’ın değeri sıfıra ulaşır ya da Celsius piyasaya daha fazla token boşaltabilir.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Zekâ Ağlarında Gizlilik Labirenti: Gözetim Toplumu Çerçevesinde AI ve Blockchain İlişkisi

3 Aralık 2023 15:00

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk