Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Hisse Senedi ve Kripto Piyasalarının Arasındaki Sıkı Korelasyon Sürüyor

CoinDesk’e konuşan bir analist Eylül ayını “hisse senedi piyasalarının 1950’lerden beri göreceği en acımasız ay” olarak tanımlıyor

1 Eylül 2022 09:15

Güncellenme: 1 Eylül 2022 09:26

Neredeyse bir haftadır 20 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışan dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, son 24 saatteki yüzde 1,22’lik düşüşüyle 20 bin 121 dolardan işlem görüyor. Ağustos’un ortasında 25 bin dolar seviyesine kadar çıkan Bitcoin, Fed’in sıkı para politikasından gevşemeyeceğine dair verdiği sinyallerle iki haftada yüzde 13 değer kaybetmiş durumda. CoinDesk’e konuşan kripto para borsası eToro’da danışman olarak görev yapan Glen Goodman, “Hem hisse senedi hem de kripto piyasasındaki düşüşün sebebi Fed’in çok ama çok sert konuşmasından dolayı” diyor.


14 Ağustos’ta 2 bin dolardan işlem gören fakat o tarihten beri yüzde 20 düşüş yaşayan Ethereum ise yıllardır beklenen büyük bir dönüşümün eşiğinde. Proof-of-work protokolünden çok daha çevreci bir teknolojik altyapıya, proof-of-stake’e geçecek Ethereum’dan beklentiler oldukça yüksek. Ancak son 24 saatte yüzde 3’lük değer kaybeden dünyanın en büyük ikinci kripto parası şu sıralar 1,559 dolardan işlem görüyor.


Hisse senedi piyasalarında da benzer bir durum söz konusu: Üst üste dört gündür düşüşteki teknoloji borsası NASDAQ yüzde 0,5, S&P 500 yüzde 0,8 ve Dow Jones ise yüzde 0,9’luk değer kaybettiler.


eToro analisti Glen Goodman önümüzdeki Eylül ayı hisse senedi piyasalarının 1950’lerden beri göreceği “en acımasız aylardan biri” olarak nitelendiriyor. Kripto piyasasının da burayla neredeyse aynı paralelde ilerlemesine vurgu yapan Goodman, tüm bunlara rağmen tam tersi bir tabloyu görmeyi umduğunu söylüyor: “Hisse senedi ve kripto piyasaları arasındaki korelasyon söz konusu ve ikisi de aşağı yönlü hareketlilikte. Fakat bu, kesinlikle şu anki seviyeden daha da aşağıya ineceğimiz anlamına gelmiyor. Hisse senetleri ve tahvillerin yanı sıra kriptonun da dönüş yapma olasılığı var.”


İşlem hacmi bakımından en büyük kripto paralardan Binance Coin (BNC) yüzde 3,68, XRP yüzde 1,98, Cardano ise yüzde 2,79’luk değer kaybetti.


Günün bir diğer önemli gelişmesiyse Bitcoin maksimalistlerinden milyarder Michael Saylor’a Washington DC’de vergi kaçırdığı iddiasıyla açılan soruşturma. Washington DC Başsavcısı Karl A. Racine dün akşam attığı tweet’te “Son 10 yıldır Washington DC’de yaşayan fakat şu ana dek hiçbir şekilde gelir vergisi ödemeyen Michael Saylor’a vergi kaçakçılığı suçlamasıyla dava açıyoruz” diye konuştu.


Son 24 saatte en çok kaybettiren kripto para yüzde 55,35’lik düşüşüyle NuCypher (NU) olurken, iExec RLC (RLC) yüzde 8,57, batık kredi şirketi Voyager Token’ın VGX yüzde 7,9, IoTex (IOTX) ise yüzde 7,69 değer kaybetti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Trend Haberler

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk