Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Hisse Senedi Piyasalarıyla Kriptonun Korelasyonu Devam Ediyor

Dün psikolojik direnç seviyesi 20 bin doların üzerine çıkan Bitcoin bu sefer yüzde 7 değer kaybetti. Hisse senedi ve kripto piyasası arasındaki korelasyon ise dikkat çekici.

28 Eylül 2022 10:27

Güncellenme: 28 Eylül 2022 13:22

Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin dünkü kazancını geri alarak, son 24 saatte yüzde 7,33’lük değer kaybıyla 18 bin 759 dolardan işlem görüyor.

 

Yaklaşık iki yıldır beklenen ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşen blokzincir değişikliğinin ardından proof-of-work’ten proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum’un fiyatında ise tıpkı Bitcoin’de olduğu sert bir düşüş var: Yüzde 7,53’lük değer kaybeden Ethereum 1,281 dolardan işlem görüyor.

 

Zayıf makroekonomik veriler ışığında yüksek enflasyon ve resesyon endişelerinin dört yanını sardığı hisse senedi piyasalarıyla kripto piyasası arasındaki pozitif korelasyon geçtiğimiz yıl başından beri kendini gösteriyor. Dün Avax’ın YouTube kanalındaki All Access programında söz alan Avax CEO’su Emin Gün Sirer yaptığı sunumda Bitcoin’in (BTC) fiyatıyla S&P 500 Endeksi (SPX) arasındaki paralelliğe yer veriyor. 

 

 Sirer, 2017’den 2020’ye kadar BTC ve SPX arasında negatif bir korelasyon olduğunu ancak 2020 Mart ayına gelindiğinde birdenbire korelasyonun pozitife döndüğünü söylüyor. Sirer’in paylaştığı grafikte 2020’den günümüze BTC ve SPX korelasyonunun giderek güçlendiğini söylemek rahatlıkla mümkün. “Yatırım tercihlerinizi de bu grafiğe göre yapmamız gerek” diye konuşan Sirer, ekliyor: “Bu grafik bana kurumsalların ve hem hisse senedi hem de kriptoda parası olan yatırımcıların geldiğini anlatıyor.”

Hisse senedi piyasalarında da aşağı yönlü hareketlilik söz konusu. Dow Jones yüzde 0,43, S&P 500 ve NASDAQ yüzde 0,2’şerlik düşüş yaşadı.


Bir "fiyat istikrarı" vurgusu daha

Fed’in geçen haftaki 75 baz puanlık faiz artırımının ardından Başkan Jerome Powell’ın parasal sıkılaştırmaya devam edileceğine dair şahin mesajlarının ardından dün de Wall Street Journal’a konuşan Minneapolis Merkez Bankası Başkanı Neel Kashkari’den “fiyat istikrarı” vurgusu geldi. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük analizinde “Büyüme endişeleri başta olmak üzere piyasaları baskı altında tutan faktörlerin geçerliliğini koruması varlık fiyatlarının genel hatlarıyla zayıf bir performans sergilemesine neden oluyor. Faiz artırımı potansiyelini ve dolayısıyla resesyon riskini artırdığı için piyasalar iyi verilere de negatif tepki veriyor. Bu kapsamda dün ABD’de açıklanan dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışlarının ortaya koyduğu pozitif tablo negatif fiyatlandı. Ayrıca FOMC toplantısı sonrasına ilk kez mesaj vermeye başlayan Fed yetkililerinin söylemleri de sıkı para politikası ve resesyon endişelerini canlı tutuyor” ifadeleri yer alıyor.


Fed yetkililerinin yoğun konuşma maratonu

Hem hisse senedi hem de kripto piyasalarının takip etmesi gereken konuşma programı söz konusu: Bugün Atlanta Fed Başkanı Bostic (TSİ 15.35), St. Louis Fed Başkanı Bullard (TSİ 17.10) Fed Yönetim Kurulu Üyesi Bowman (TSİ 18.00), Chicago Fed Başkanı Evans (TSİ 21.00) ve Fed Başkanı Powell’ın (TSİ 17.15) konuşacak. Ünlü & Co. analizinde “Her ne kadar Powell’ın konuşması en ön önemli gündem maddesi gibi görünse de bankacılık konferansında açılış konuşması yapacak olan Powell önceden kaydedilmiş bir video eşliğinde mesajlarını verecek. Dolayısıyla diğer yetkililerden gelecek açıklamaların etki derecesi muhtemelen daha yüksek olacaktır. Genel olarak baktığımızda Fed’in yılın geri kalan iki toplantısında 125 baz puanlık faiz artırımı öngörmesi nedeniyle  (kimi Fed yetkilileri daha ılımlı mesajlar verebilecek olsa da) genel olarak konuşmaların şahin bir tonda olması daha gerçekçi bir senaryo olarak görünüyor” ifadeleri yer alıyor.

 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk