Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Hem Hisse Senedi Hem de Kripto Piyasalarındaki Satış Baskısı Devam Ediyor

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın şahin mesajları piyasadaki riskli varlıklar üzerinde baskı yaratırken, kripto piyasasının genelindeki düşüş sınırlı olsa da sürüyor

16 Aralık 2022 10:23

Güncellenme: 16 Aralık 2022 10:33

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Çarşamba günkü faiz kararını açıkladığı toplantıdan beri hem hisse senedi hem de kripto piyasalarında aşağı yönlü hareketlilik var. ABD Merkez Bankası’nın dört kez üst üste 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesinin ardından bu sefer 50 baz puanlık artırıma başvurması kağıt üzerinde piyasaları rahatlatacak bir gelişme olarak gözükse de piyasaların dikkate aldığı esas indikatör, Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin açıklamalarıydı. Konuşmasının satırbaşlarında enflasyon belirgin bir şekilde düşmediği takdirde sıkı para politikalarına devam edeceklerine yönelik verilen sinyaller, piyasaların moralini bozdu.


Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 1,64’lük düşüşle 17 bin 424 dolardan işlem görüyor. Salı günü beklentilerin altında gelen ABD tüketici fiyat endeksi verilerinin ardından 18 bin 227 dolara kadar yükselen Bitcoin, piyasadaki genel belirsizlik ortamıyla tekrar 17 bin dolar seviyelerine geri dönüş yapmış durumda.


Piyasa değeri bakımından Bitcoin’in ardından dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum’da da düşüş sınırlı oranda olsa da devam ediyor: Düne kıyasla yüzde 1,36 değer kaybeden Ethereum bu yazı kaleme alınırken 1,273 dolardan işlem görüyor.


Geçtiğimiz yılı oldukça çalkantılı geçiren kripto piyasasının çöküş ve panik haberleri hariç hisse senedi piyasalarıyla pozitif korelasyonu halen dikkat çekici bir boyutta. Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 3,23’lük, S&P 500 yüzde 2,49’luk ve Dow Jones ise yüzde 2,25’lik düşüşle kapamış durumda.


CoinDesk’in piyasa analisti Glenn Williams Jr. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artışında yavaşlamaya giderken, enflasyonu tam anlamıyla dizginlemekte kat edeceği daha uzun bir yol olduğunu düşünüyor. Williams fiyat artışlarında normalleşme gerçekleşmeden önce Fed’in işsizlik rakamlarında belirgin bir yükseliş görmesini isteyeceğini söylüyor.  


"50 baz puanlık faiz artışı Fed ölçeğindeki bir merkez bankası için hâlâ son derece kuvvetli bir adım"


Faiz artırımlarında hız kesmiş olsa da Fed’in gelecek yılki faiz beklentisini yukarı yönlü revize etmesi risk iştahını küresel ölçekte daraltan bir unsur” ifadelerinin yer aldığı Ünlü & Co. analizi ise şöyle devam ediyor: “Ayrıca her ne kadar 50 baz puanlık artırım önceki artırımlara kıyasla daha limitli olsa da Fed ölçeğinde bir merkez bankası için hâlâ son derece kuvvetli bir adım. Fed’in ardından dün ise ECB ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantılarını takip ettik. Her iki merkez bankası da beklentilere paralel olarak politika faizinde 50 baz puanlık artırım yaptı. Dolayısıyla piyasalar bir süre daha faiz artırımlarının ekonomi üzerinde yaratacağı baskıyı değerlendirmeye devam edecektir. Haftanın son işlem gününe girerken varlık fiyatlarında denge bulma çabasının ne ölçüde sonuç vereceğini takip edeceğiz. Makroekonomik veri tarafında ise hem ABD hem de Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan öncü PMI endekslerini izleyeceğiz.”


Son 24 saatin en çok kazandıran kripto parası yüzde 9,71’lik artışıyla Enzyme (MLN) olurken, Civic (CVC) yüzde 4,56’lık, Stacks (STX) yüzde 4,23’lük, Woo Network (Woo) yüzde 4,26’lık, Fetch.ai (FET) yüzde 3,34’lük ve Chiliz (CHZ) ise yüzde 3,04’lük yükseliş kaydetti.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk